Oscar adaylarıyla ilk karşılaşma

Oscar adaylarıyla ilk karşılaşma
Oscar adaylarıyla ilk karşılaşma

?Crazy Heart?ta iki aday birden var: Jeff Bridges ve Megy Gyllenhaal.

Dün açıklanan Oscar adaylarından 15 tanesi, 11-21 Şubat tarihleri arasında gerçekleşecek İf İstanbul festivalinde ilk kez Türkiye izleyicisiyle buluşacak

İSTANBUL - Bu yıl dokuzuncusu düzenlenecek !f İstanbul Uluslararası Bağımsız Filmler Festivali’nin programından yedi film toplam 15 dalda Oscar’a aday gösterildi. Festivalin ‘hit filmler’ kategorisinden ‘Precious’ ve ‘An Education’ en iyi film kategorisinde Oscar’a aday oldu. Gerçek bir hayat hikayesinden uyarlanan ve en iyi kurgu ve en iyi yönetmen kategorilerinde de yarışacak olan ‘Precious’ın oyuncularından Gabourey Sidibe en iyi kadın oyuncu, Mo’Nique ise en iyi yardımcı kadın oyuncu kategorilerinde adaylığa layık bulundu. 1960’lı yılların Londra’sında genç bir kızla bir playboy arasındaki ilişkiyi konu alan Oscar töreninde en iyi uyarlama senaryo için yarışacak olan ‘An Education’da Carey Mulligan oyunculuğuyla en iyi kadın oyuncu kategorisinde Oscar’a aday oldu. ‘An Education’ daha önce Tarih Filmleri Festivali’nde gösterilmişti. 

En iyi erkek oyuncu
Festivalin ‘hit filmler’ bölümünde gösterilecek ‘Crazy Heart’ da ilk kez seyirciyle İf çatısı altında buluşacak. Filmin oyuncularından Jeff Bridges en iyi erkek oyuncu, Maggie Gyllenhaal ise en iyi yardımcı kadın oyuncu kategorilerinde Oscar heykelciğine aday gösterilmiş durumda. Ayrıca ‘Cennetimden Bakarken’deki performansıyla Stanley Tucci en iyi yardımcı erkek oyuncu dalında, ‘Fantastic Mr. Fox’ en iyi animasyon ve en iyi müzik dallarında, ‘Yeraltı Peygamberi’ en iyi yabancı film dalında, ‘Food, Inc.’ ise en iyi belgesel dalında Oscar için yarışmaya hak kazandı. (Kültür Sanat)