Oscar şansı yüksek 30 film

Oscar şansı yüksek 30 film
Oscar şansı yüksek 30 film

Brooklyn

Film stüdyolarının ödül potansiyeli olan filmleri genellikle sonbaharda vizyona giriyor. Ama Sundance, Berlin ve Cannes Film Festivali ile SXSW (The South by Southwest) gibi önemli etkinliklerde birçok potansiyel Oscar ödüllü film gösteriliyor. İşte 2015'te şimdiye kadar festivallerde gösterilmiş ve Oscar şansı yüksek olan 30 film...

1. 45 Years

Andrew Haigh’in eşcinsel bir aşkı anlattığı Weekend filminden sonra Charlotte Rampling ve Tom Courtenay’in ‘45 Years’daki performası Berlin Film Festivali’nde coşkuyla karşılandı. İkilinin uzun süren evliliğinin, Geoff’un ilk aşkının cesedi bulunduğunda sarsılışını anlatan filmde Rampling ve Courtenay ödüle değer bir oyunculuk sergiliyor. 

Prömiyerini nerede yaptı?: İki başrolün de Gümüş Ayı kazandığı Berlin Film Festivali.

Ödül tahminleri: Charlotte Rampling, en iyi kadın oyuncu ve Tom Courtenay, en iyi erkek oyuncu.

2. Amy

Bu yıl Amy’den başka hiçbir belgesel bu kadar ilgi görmedi. Asif Kapadia’nın Bafta ödüllü spor belgeseli Senna’dan sonra çektiği Amy, 27 yaşında ölen Amy Winehouse’un yükseliş ve düşüşüne tanıklık ediyor. Daha önce hiç görülmemiş arşiv görüntüleri ve ses kayıtlarından geniş çaplı röportajlara kadar Kapadia, Amy Winehouse’un hak ettiği portre çalışmasına ustaca imzasını atıyor.

Prömiyerini nerede yaptı?: Cannes.

Ödül tahminleri: En iyi uzun metrajlı belgesel.

3. Brooklyn

Bu yıl Sundance Film Festivali, ‘Whiplash’ ya da ‘Beasts of the Southern Wild’ gibi kesin Oscar’lık denilecek filmler çıkaramadı. Ama John Crowley’nin Colm Tóibín’in romanından uyarladığı dönem filmi Brooklyn beklenmedik bir başarı gösterdi. Saoirse Ronan, 1952’de annesinin İrlanda’daki evinin konforunu terk edip Brooklyn’e giden genç bir İrlandalı. Eilis, Emory Cohen’in canlandırdı İtalyan asıllı bir Amerikalı’ya aşık olmasından kısa bir süre sonra öğrendiği yıkıcı haber üzerine İrlanda’ya geri dönmeyi düşünmeye zorlanır.

Prömiyerini nerede yaptı?: Sundance.

Ödül tahminleri: En iyi film; Saoirise Ronan, en iyi kadın oyuncu ve senaryo.

4. Carol

Cannes Film Festivali’ndeki prömiyerinden sonra bu yılın önde gelen filmleri arasında anılmaya başlayan Carol’da, Cate Blanchet’le başrolü paylaşan Rooney Mara en iyi kadın oyuncu ödülünü aldı. Todd Hayne’in bir lezbiyen aşkı anlattığı bu dönem hikayesinin başarısının vizyona girmesinden sonra daha da hız kazanacağı kesin.

Prömiyerini nerede yaptı?: Mara’nın en iyi kadın oyuncu ödülünü kazandığı Cannes’da.

Ödül tahminleri: En iyi film; en iyi yönetmen; Kate Blanchet, en iyi kadın oyuncu; Rooney Mara, en iyi yardımcı kadın oyuncu ve en iyi senaryo.

5. Cartel Land

Yönetmen Metthew Heineman, Cartel Land filmi için Meksika’nın ölüm saçan uyuşturucu kartellerini alaşağı etmeye çalışan ve yasadışı bir şekilde düzen sağlayan iki gruba odaklanarak Meksika’nın uyuşturucuya karşı açtığı savaşın iç dinamiklerini anlatıyor. Filmin Sundance’teki prömiyerinde en iyi yönetmen ödülü kazanmasından sonra Kathryn Bigelow’un filmin yapımcılığını üstlenmesi Oscar ödüllerine bir işaret.

Prömiyerini nerede yaptı?: Sundance.

Ödül tahminleri: En iyi uzun metrajlı belgesel.

6. Clouds of Sils Maria

Kristen Stewart, Olivier Assayas’ın yönettiği ‘Clouds of Sils Maria’da başrol oyuncusu Juliette Binoche’a eşlik ettiği performansıyla en iyi yardımcı kadın oyuncu dalında Cesar alarak Fransa’nın bu en prestijli ödülünü alan ilk Amerikalı olarak tarihe geçti. Filmin bu ödül sezonunun çok başında gösterildiği için fazla şansı olmasa da Kristen Stewart’ı yabana atmamak lazım.

Prömiyerini nerede yaptı?: Geçen yılki Cannes Film Festivali’nde.

Ödül tahminleri: Kristen Stewart, en iyi yardımcı kadın oyuncu.

7. The Diary of a Teenage Girl

Marielle Heller’in ilk uzun metrajlı filmi olan The Diary of a Teenage Girl, Sundance Film Festivali’ne damgasını vuran filmlerden biriydi. 1970’lerde San Fransisco’da geçen hassas hikayede genç bir kızın annesinin erkek arkadaşıyla yaşadığı ilişki ele alınıyor. 15 yaşında cinsel özgürlüğünü elde eden bir kızı canlandıran Bel Powley büyük bir keşif. Çok katmanlı rolüyle bir alkolik anneyi canlandıran Kristen Wiig ise şaşırtıcı bir performans sergiliyor.

Prömiyerini nerede yaptı?: Sundance.

Ödül tahminleri: Bel Powley, en iyi kadın oyuncu; Kristen Wiig, en iyi yardımcı kadın oyuncu ve en iyi senaryo.

8. The End of the Tour

Jason Segel kendini kanıtlamış bir komedyen olarak girdiği Sundance’ten başarılı bir drama oyuncusu olarak ayrıldı. James Ponsoldt’un yönettiği iki kişilik film The End of the Tour’daki yazar David Foster Wallace performansıyla güçlü oyunculuğunu gözler önüne serdi. How I Met Your Mother’dan tanıdığımız Segel’in performansı, Jesse Eisenberg’in Wallace’la beş gün süren röportaja imza atan Rolling Stone muhabirini canlandırdığı performansının çok daha önüne geçiyor.

Prömiyeri nerede yapıldı?: Sundance.

Ödül tahminleri: Jason Segel, en iyi erkek oyuncu ve en iyi senaryo ödülü.

9. Ex Machina

İsveçli oyuncu Alicia Vikander, Tastament of Youth ve Guy Ritchie’nin yönettiği The Man From UNCLE’daki performanslarıyla bu yılki profilini oldukça yükseltmişti. Fakat, Alex Garland’ın bilim-kurgu filmi Ex Machina’daki gizemli robot rolüyle jüride önemli bir etki bırakacak.

Prömiyerini nerede yaptı?: SXSW.

Ödül tahminleri: Alicia Vikander, en iyi kadın oyuncu.

10. Far From the Madding Crowd

Carey Mulligan, 2010’da An Education’daki rolüyle Oscar ödülünden dönmesinden beri hiç kötü performans sergilememişti. Ama Far From the Madding Crowd’daki performansıyla en iyi rolünü buldu. Mulligan, Thomas Vinterberg’in, Thomas Hardy’nin klasik romanının uyarladığı filminde üç farklı talibinin arasında yıpranan güçlü bir kadını oynuyor.

Prömiyerini nerede yaptı?: İstanbul Film Festivali.

Ödül tahminleri: Carey Mullligan, en iyi kadın oyuncu.

11. Grandma

Lily Tomlin, yakın zamanda Netflix’in Grace and Frankie dizisinde oynayan Jane Fonda’yla yarıştığı Emmy’ye aday oldu. Tomlin, Paul Weitz’in Sundance’de prömiyerini yapan Grandma filmindeki performansıyla Oscar kazanmaya değecek bir aday olarak öne çıkıyor. Komedi efsanesi Tomlin, torunuyla seyahate çıkmış inatçı lezbiyen bir şairi canlandırıyor.

Prömiyeri nerede yapıldı?: Sundance.

Ödül tahminleri: Lilly Tomlin, en iyi kadın oyuncu.

12. Hello, My Name is Doris

İki Oscar sahibi Sally Field, Michael Showalter’ın yeni komedi filmi Hello, My Name is Doris’teki olağanüstü başrolüyle kariyerinin en iyi performansına imza atıyor. Field, Staten Island’da yaşayan ve annesi henüz ölmüş genç iş arkadaşıyla ilişki yaşamaya başlayan 60 yaşındaki Doris’i canlandırıyor.

Prömiyeri nerede yapıldı?: SXSW.

Ödül tahminleri: Sally Field, en iyi kadın oyuncu.

13. I’ll See You in My Dreams

Tony ve Emmy ödüllü oyuncu Blythe Danner, I’ll See You in My Dreams’teki incelikli performansıyla Sundance’in gözdelerindendi. Brett Haley’nin dokunaklı filminde yeni ve sürprizlerle dolu ilişkiler keşfeden dul bir kadını canlandıran Danner bir harika.

Prömiyeri nerede yapıldı?: Sundance.

Ödül tahminleri: Blythe Danner, en iyi kadın oyuncu.

14. I Smile Black

Adam Salky’nin dram filmi I Smile Black’te bağımlılıkla mücadele eden depresif bir ev kadınını canlandıran Sarah Silverman Sundance’i şaşırttı. Kendi hayatında da depresyonla mücadele eden komedyen rolün derinlerine inerek hayrette bırakan ve ödüle değer bir performans sergiliyor.

Prömiyeri nerede yapıldı?: Sundance.

Ödül tahminleri: Sarah Silverman, en iyi kadın oyuncu.

15. Inside Out

İki yıl önce Canavarlar Üniversitesi’yle seyircileri hayal kırıklığına uğratan Pixar öç almak için Inside Out’la geri döndü. Pete Doctor’un yönettiği animasyon film, vizyona girer girmez rekor kırarak üzgün ve yalnız bir kızın kafasında geçenlerin anlatıldığı hayat dolu hikayesiyle seyircileri duygulandırdı.

Prömiyeri nerede yapıldı?: Cannes.

Ödül tahminleri: En iyi uzun metraj animasyon ve en iyi film.

16. James White

Cynthia Nixon, Josh Mond’un derinden etkileyen dram filminde gözü kara kanserli bir anneyi canlandırdığı rolüyle Sundance’teki izleyicileri duygulandırdı. Film aynı zamanda festivaldeki NEXT bölümünde seyirci ödülü kazanarak başarı elde etti. Sex and the City’den beri Hollywood tarafından az ilgi gören Nixon, ödül sezonuna girerken bunu tersine çeviriyor.

Prömiyeri nerede yapıldı?: Sundance.

Ödül tahminleri: Cynthia Nixon, en iyi yardımcı kadın oyuncu.

17. Krisha

Yazar ve yönetmen Trey Edward Shults, SXSW film festivalinde gösterilen otobiyografik ilk filminde kendi teyzesi Krisha Fairchild’a başrolü verdi. Fairchild, bir yıl aradan sonra bir aile toplantısına katılacak olan bir uyuşturucu ve alkol bağımlısını canlandırıyor.

Prömiyeri nerede yapıldı?: SXSW.

Ödül tahminleri: Krisha Fairchild, en iyi kadın oyuncu.

18. The Look of Silence

Endonezya’daki soykırımı anlattığı belgeseli The Act of Killing’le Oscar’a aday olan Joshua Oppenheimer The Look of Silence’la tekrar seyirci karşısına çıkıyor. Endonezya’daki soykırıma bu sefer başka bir açıdan yaklaşan yönetmen o acımasız günlerden sonra hayatta kalmanın nasıl bir şey olduğunu araştırıyor.

Prömiyeri nerede yapıldı?: Geçen yıl, Telluride Uluslararası Film Festivali’nde.

Ödül tahminleri: En iyi uzun metraj belgesel.

19. Love & Mercy

Bill Pohlad’ın yönettiği ve geçen yıl Toronto’da prömiyerini yapan ve Brian Wilson’un hayatını anlatan Love&Mercy bu yaz seyirciyle buluştu. Paul Dano’nun Beach Boys üyesini canlandırdığı performansı ödül sezonunda çok işe yarayacağa benziyor. Ayrıca Wilson’ın sevgilisini canlandıran Elizabeth Banks’in performansı da oldukça etkileyici.

Prömiyeri nerede yapıldı?: Geçen yıl Toronto’da.

Ödül tahminleri: Paul Dano, en iyi erkek oyuncu ve Elizabeth Banks, en iyi yardımcı kadın oyuncu.

20. Macbeth

Justin Kurzel’in Snowtown’dan sonra çektiği ve Cannes’da prömiyerini yapan yeni filminin iki başrol oyuncusu, Michael Fassbender ve Marion Cotillard, Shakespeare uyarlamasındaki performanslarıyla ödül için yarışabilir.

Prömiyeri nerede yapıldı?: Cannes.

Ödül tahminleri: En iyi erkek oyuncu Michael Fassbender ve en iyi kadın oyuncu Marion Cotillard.

21. Mad Max: Fury Road

Aksiyon filmlerinin Oscar’da adı geçmesi çok rastlanılan bir durum değilse de George Miller’ın Mad Max: Fury Road filmi bir istisna olabilir. Film, Charlize Theron’un efsanevi performansıyla bu yılın en iyileri arasında.

Prömiyeri nerede yapıldı?: Cannes.

Ödül tahminleri: Charlize Theron en iyi kadın oyuncu ve George Miller, en iyi yönetmen.

22. Mistress America

İlk kez Frances Ha’da bir araya gelen yönetmen Noah Baumbach ve oyuncu Greta Gerwic Mistress America ile geri dönüyor. Esprili ve zekice bir senaryoya sahip olan film, Gerwig ve Lola Kirke’nin performansları için de alkışlanmaya değer.

Prömiyeri nerede yapıldı?: Sundance.

Ödül tahminleri: En iyi senaryo.

23. Mr. Holmes

Ian McKellen’ın ilk Oscar adaylığı yine Bill Condon’la çalıştığı Gods and Mosters’la olmuştu. 93 yaşındaki emekli olmuş Sherlock Holmes’u canlandırdığı performansı tekrar adaylığa değer. McKellen, en ustaca ve dokunaklı performansıyla mükemmel zihni gerilemeye başlayan Holmes’u canlandırıyor.

Prömiyeri nerede yapıldı?: Berlin.

Ödül tahminleri: Ian McKellen, en iyi erkek oyuncu.

24. Sicario

Denis Villeneuve’ün Amerika’da uyuşturucuya karşı açılan savaşı incelediği filmi rahatsız edici ve karanlık. Emily Blunt, FBI ajanı olarak karşımıza çıkarken görüntü yönetmeni Roger Deakins’in fevkalede performansı filmin atmosferine katkı sağlıyor.

Prömiyeri nerede yapıldı?: Cannes.

Ödül tahminleri: Emily Blunt, en iyi kadın oyuncu ve en iyi yönetmen.

25. Son of Saul

Cannes’da büyük ödülün sahibi olan Son of Saul yapılan en çarpıcı soykırım filmlerinden. Auschwitz’deki Macar-Yahudi bir tutsağın gözünden anlatılan film, yönetmen László Nemes’in ilk uzun metraj filmi. Cannes’daki gösteriminden sonra Sony Pictures’ın aldığı film, Oscar şansını yükseltti.

Prömiyeri nerede yapıldı?: Cannes.

Ödül tahminleri: En iyi yabancı film, en iyi film, en iyi yönetmen ve Géza Röhrig, en iyi erkek oyuncu..

26. Southpaw

Antoine Fuqua’nın boks filmi Southpaw farklı eleştiriler alsa da Jake Gyllenhaal dövüşçü rolüyle tam bir yıldız. Rol için geçirdiği fiziksel değişim çok konuşuldu. Proje için değişim geçirenlerin aldığı Oscar’lar ise aşikar.

Prömiyeri nerede yapıldı?: Shanghai film festivali.

Ödül tahminleri: Jake Gyllenhaal, en iyi erkek oyuncu.

27. Trainwreck

Kristen Wiig 2012’de Judd Apatow’un yapımcılığını üstlendiği Bridesmaids ile Oscar adaylığı kazanmıştı. Amy Schumer, Apatow’un yönettiği Trainwreck’le Wiig’in yolundan gideceğe benziyor.

Prömiyeri nerede yapıldı?: SXSW.

Ödül tahminleri: En iyi senaryo.

28. Youth

Michael Caine, Paolo Sorrentino’nun 2011’den beri ilk İngilizce filmi olan Youth’ta Alplerin eteklerinde bir apart otelde yaşayan besteciyi canlandırdığı duygusal bir performans sergiliyor. Caine’in yakın arkadaşını oynayan Keitel ve Jane Fonda’nın küçük rolü de oldukça keyif verici.

Prömiyeri nerede yapıldı?: Cannes.

Ödül tahminleri: Michael Caine, en iyi erkek oyuncu; Harvey Keitel, en iyi yardımcı erkek oyuncu ve Jane Fonda, en iyi yardımcı kadın oyuncu ve en iyi senaryo.

29. The Witch

Korku filmleri Oscar’larda küçük görülse de Robert Eggers’in tüyler ürpertici olağanüstü filmi The Witch kutlamaya değebilir. Eggers, filmin prömiyerinin yapıldığı Sundance’te en iyi yönetmen ödülü aldı. Vizyona girdiğinde ise daha çok ilgi toplayacağı kesin.

Prömiyeri nerede yapıldı?: Sundance.

Ödül tahminleri: Mükemmel bir dünyada: en iyi film, en iyi yönetmen ve Anya Taylor-Joy, en iyi kadın oyuncu.

30. The Wolfpack

The Wolfpack son zamanlarda beyaz perdeye gelen en tuhaf ve etkileyici belgesellerden biri. Crystal Moselle, babaları tarafından New York’un doğusunda bir apartman dairesine kapatılarak bütün çocukluğunu orada geçirmeye zorlanan 6 erkek kardeşin portresini çiziyor. Sundance seyircisinin aklını başından alan film, ilk filmini çeken yönetmenler yarışmasında jüri büyük ödülünü kazandı.

Prömiyeri nerede yapıldı?: Sundance.

Ödül tahminleri: Uzun metraj belgesel.

(Kaynak: The Guardian/Çeviri: Naz Vardar)