Oscar'da da 'Artist'liğini yapacak mı?

Oscar'da da 'Artist'liğini yapacak mı?
Oscar'da da 'Artist'liğini yapacak mı?

Oscar ödül töreni bu gece 24.00 ten itibaren NTV ve cnbc-e den canlı yayımlanacak. Yekta Kopan ın sunacağı NTV deki programın yorumcuları ise Tuğrul Eryılmaz ve Mehmet Açar olacak.

84. Oscar ödülleri bu gece sahiplerini buluyor. 'Hugo'nun 11 adaylığı var ama 'Oscar habercisi' ödüllere bakılırsa gecenin galibi 'Artist' olacak gibi görünüyor.
Haber: ŞENAY AYDEMİR / Arşivi

İSTANBUL - Türkiye ’nin Oscar’ı Yeşilçam Ödülleri bu yıl verilmeyecek ama memleketçe yine Oscar havasına girdik. Oscar ödül törenleri her yıl bu zamanlar dünyanın en önemli gündem maddelerinden. Boşuna değil, bu akşam 9. kez Billy Crystal’ın sunuculuğunda Kodak Theatre’daki tören, 225 ülkede naklen yayımlanacak. ‘Oscar habercisi’ Altın Küre, eleştirmen ve sektör ödüllerine bakılırsa törenin yıldızı Michel Hazanavicius’un yönettiği ‘Artist’ olacak. Hakkını yemeyelim, Martin Scorsese’nin ‘Hugo’sunun da ondan alta kalır yanı yok ama usta yönetmen sekiz kez aday olduğu bu ödülü bir kez aldı. Üstelik ‘Artist’e kadar pek de bilinmeyen Hazanavicius’un başarısının hakkını yememek lazım.
Erkek oyuncuda ‘Utanç’taki Michael Fassbender’in performansı görmezden gelindikten sonra “Kim olsa olur” diyebiliriz aslında ama adayları konuşmakta yarar var. ‘Artist’in oyuncusu Jean Dujardin en büyük favori. Kimilerine göre ‘Kazanma Sanatı’nda Brad Pitt en iyi performansını gösteriyor. ‘Senden Bana Kalan’ ile George Clooney’nin işi biraz zor. Ama gönlümüzden geçenin ‘Köstebek’teki olağanüstü yorumuyla Gary Oldman olduğunu belirtelim.
Kadın oyuncu- da ‘Demir Leydi’yle 17. kez Oscar’a aday Meryl Streep’in 30 yıllık hasretinin sona erip ermeyeceği merak konusu. Ama Akademi tercihini bu yıl ‘genç ve güzel’den yana kullanırsa ‘Marilyn ile Bir Hafta’nın yıldızı Michelle Williams Oscar’a uzanabilir.
Son olarak ‘Yabancı Film’ adayımızı da açıklayalım. Türkiye’de ‘Bir Ayrılık’ dışındaki filmleri göremesek de 2011’in en iyi filmi olduğuna inandığım ‘Bir Ayrılık’ın seçilmemesi büyük sürpriz olacaktır.

Radikal yazarları ‘Artist’ dedi
ŞENAY AYDEMİR
Film: Artist
Yönetmen: Martin Scorsese
Erkek: Gary Oldman
Kadın: Meryl Streep 

SEVİN OKYAY
Film: Artist
Yönetmen: Michel Hazanavicius
Erkek: George Clooney
Kadın: Viola Davis 

ERKAN AKTUĞ
Film: Artist
Yönetmen: Michel Hazanavicius
Erkek: Jean Dujardin
Kadın: Michelle Williams 

UĞUR VARDAN
Film: Artist
Yönetmen: Michael Hazanavicius
Erkek: Jean Dujardin
Kadın: Meryl Streep 

ERMAN ATA UNCU
Film: Artist
Yönetmen: Michel Hazanavicius
Erkek: Jean Dujardin
Kadın: Meryl Streep

‘Artist’e altı Cesar
Oscar’ın favorisi gösterilen ‘Artist’ filmi, Fransa’nın en prestijli sinema Cesar’ı en iyi film, yönetmen,
kadın oyuncu ve müzik dahil toplam altı dalda. En iyi erkekte ise ‘Artist’in başrol oyuncusu Jean Dujardin heykelciği Omar Sy’e kaptırdı.

Gişede de sessiz!

ZİYA ÖZIŞIK / İstanbul
Oscar’da ‘aday’lık bu sene bereketiyle gelmedi. Ödüle aday filmlerin açıklanmasının ardından geçen sene 1.2 milyar doları cebe indiren film endüstrisi bu sene tüm yapımlardan 518 milyon dolara razı olmak durumunda kaldı. Rakamı aşağı çeken ise bu gecenin favorisi olmasına rağmen ‘Artist’ oldu. Diğer bir deyişle ‘Artist’in sessizliği gişelere de çöktü. BoxOfficeMojo.com’un araştırmasına göre adaylık sonrası gişeler karşılaştırıldığında bu yıl son 30 yılın en kötüler listesinde sekizinci. Araştırma bu konuda en iyi yılın 1989 olduğunu ortaya koyuyor. Geçen senenin kazananı kekeme kralın hikâyesi ‘Zoraki Kral’ adaylığının açıklanmasıyla gelirini ikiye katlamış ve toplam 135 milyon dolarlık gişeye ulaşmıştı. Bu sene ise ‘Artist’, 28 milyon dolarlık gişeyle yetinmek zorunda kaldı.
Bu konuda senenin şanslı filmi ‘Extremely Loud and Incredibly Close’ filmi oldu. Film gişesini yüzde 63 arttırdı. George Clooney’nin oynadığı ‘Senden Bana Kalan’ ile toplam 76 milyon dolarlık gişesinin 24.6 milyon dolarını adaylığı açıklandıktan sonra yaptı. Sonuç olarak ‘sessiz film’e prim vermeyen Hollywood izleyicisi Oscar yolundaki filmlere net bir mesaj verdi: Kekeme de olsan konuş!