Oscar'da Meryl Streep farkı

Oscar'da Meryl Streep farkı
Oscar'da Meryl Streep farkı

16 adaylıkla Oscar?a en çok aday gösterilen oyuncu unvanını elinde bulunduran Meryl Streep, ?Julie&Julia?da yemek kitabı yazarını canlandırıyor.

Birçok oyuncunun hayal bile edemeyeceği bir kariyer; iki Oscar ödülü, 16 Oscar adaylığı, 100'e yakın ödül... '50 yaş üstü kadınlar Hollywood'da iş yapamaz' inancını yıkan 61 yaşındaki Meryl Streep, bu yıl da 'Julie&Julia'yla Oscar'ın favorilerinden

İSTANBUL - Hollywood’un bazen iyi kalpli meleği, bazen ‘Prada’ giyen şeytanı ama oynadığı her rolün her zaman en iyisi. Beyazperdeyle tanıştığı ilk yıllarda önce ‘Kramer Kramer’e Karşı’yla en iyi yardımcı kadın hemen ardından da 1983’te ‘Sophie’nin Seçimi’yle en iyi kadın oyuncu Oscar’ına uzanan ve o yıllardan itibaren, yaşı ilerlemesine rağmen yıldızı hiç sönmeyen Meryl Streep bu sezon oynadığı iki filmle hem sinema yazarlarının hem de ödül törenlerinin gündeminde. 83’ten bu yana hemen her yıl Oscar’a aday olan ama -aldığı son heykelciği kutlama sırasında tuvalette unuttuğu için midir bilinmez- Kodak Theatre’dan ödülle ayrılamayan Streep bu sezon başrollerinde oynadığı iki filmi, ‘İlişki Durumu: Karmaşık’ ve ‘Julie & Julia’ ile Altın Küre’ye aday olarak ve bu yıl ‘Julia Child’ performansıyla Altın Küre’yi kazanarak 7 Mart’taki Oscar yarışı için ne kadar iddialı olduğunu kanıtlamış oldu.

Aşk filminin kahramanı
Şu sıralar vizyonda son demlerini yaşayan ‘İlişki Durumu: Karmaşık’ta, 10 yıl önce kendisini genç bir kadınla aldatan, bu da yetmezmiş gibi bir de o kadınla evlenen kocasının ardından kimseyle birlikte olamayan Jane rolünde çıkıyor karşımıza Meryl Streep. Artık orta yaşlı bir kadın olan Jane, iki kızı ve oğluyla, mutlu bir hayat sürüyor gibi görünse de, iç dünyasında birtakım mutsuzlukları barındırıyor. Ayrı ama ‘arkadaş kalmış’ bir çift olan Jane ve Jake, oğullarının mezuniyeti için bir araya geliyorlar ve işler yavaş yavaş karışmaya başlıyor. Birlikte yedikleri yemek yine ve yeni bir ilişkinin başlangıcı oluyor. Bu sırada Jake’in evli oluşu, Jane’in de evini yeniden dekore eden mimar Adam’la arasında alevlenmek üzere olan aşk işleri iyice karıştırıyor. Tüm bunlar olurken 61 yaşındaki Meryl Streep halen bir aşk filminin başrolünde oynayabiliyor ve yaşlılığa meydan okuyor. Amerika’da 110 milyon dolar gişe yapan film romantik komedilerin empatik yönetmeni Nancy Meyers imzalı.

Meryl Streep mutfakta
Streep, bu yıl kendisine Altın Küre kazandıran ‘Julie & Julia’da ise ABD’de sevilen bir yemek kitabı yazarı olan Julia Child rolünde. Gerçek bir hikayeden uyarlanan filmde başrolleri daha önce ‘Şüphe’de birlikte kamera karşısına geçtiği Amy Adams ile paylaşan Streep, filmde 1950’lerin Fransa’sında kendini yemek yapmaya adamış bir kadını canlandırıyor. Eşinin Fransa’daki görevi nedeniyle Paris’e taşınan ve orada çeşitli yemek kurslarına gidip tam sekiz yıl uğraşarak bir yemek kitabı yazan Julia Child’ın yazdıklarını bir türlü yayımlatamaması filmde ‘Julia’nın hikayesini oluşturuyor. Farklı mekan ve zaman dilimlerinde benzer bir mücadele vermiş iki kadının öyküleri üzerinden gelişen filmde, Julia’nın uzun yıllar sonra ABD’ye döndüğünde bir yayınevi tarafından basılan kitabındaki 524 tarifi Julie Powell adındaki genç kadının 365 gün içinde yapmaya çalışması da filmin 2000’lerde geçen kısmı, yani ‘Julie’nin hikayesi. ABD’de geçen yaz gösterime giren filmin Türkiye’de gösterilip gösterilmeyeceği bilinmiyor ama gösterildiği takdirde sayıları her geçen gün artan ‘mutfak bloggerları’nın büyük ilgisini çekeceği kesin...
Hollywood’daki 50 yaş üstü oyuncular başrol tahtını genç ve güzel hatunlara kaptırdıkları için yakınadursunlar, Meryl Streep hala en tercih edilen, en beğenilen kadın oyunculardan biri ve ödül listelerinin olmazsa olmazı. 16 adaylıkla Oscar’a en çok aday gösterilen oyuncu ünvanını elinde bulunduran Streep, iki Oscar heykelciğini de evinde bulunduruyor. Streep, Oscar tarihine bu şekilde damga vuran bir oyuncu olunca, Oscar habercisi ‘Altın Küre’de 24 adaylık ve 7 ödül sahibi olması da şaşırtıcı bir durum olmaktan çıkıyor. Sharon Stone onun için ‘Toplanmamış yatak gibi görünüyor’ dese de o milyonlarca kişi tarafından ‘sıcak ve samimi’ bulunuyor. Birçok hayranının gönlünde yaşayan en büyük aktris Oscar’ının sahibi Meryl Streep, bakalım bu yıl ‘Julie&Julia’ ile katıldığı Oscar’lardaki adaylığını gerçek bir ödüle çevirebilecek mi? (Kültür Sanat)