Oscar'ın kıymetlisi !f'te

Oscar'ın kıymetlisi !f'te
Oscar'ın kıymetlisi !f'te

Gabourey Sidibe ilk oyunculuk deneyimiyle en iyi kadın oyuncu Oscar?ına aday gösterildi.

!f İstanbul'da bugün, altı dalda Oscar adayı olan, 'Precious' var. Film, anne babasının uyguladığı şiddetle hayatı kâbusa dönen genç kadının, Precious'ın hayatını anlatıyor

İSTANBUL - 9. AFM Bağımsız Filmler Festivali !f İstanbul’da günün dikkat çeken filmlerinden ilki bu yılın Oscar’larına, en iyi film dahil olmak üzere altı dalda aday olan ‘Precious’. Babası tarafından tecavüze uğrayan ve annesinin sürekli fiziksel şiddet uyguladığı 16 yaşındaki Precious’ın dramatik hikâyesini konu alan filmde, Precious babasından ikinci defa hamile kalınca, okuduğu okuldan ayrılmak zorunda kalıyor.
Ancak, müdürün aracılığıyla gönderildiği ‘alternatif’ okul, karanlık ve umutsuz hayatının içinde, ufacık da olsa bir ışık görmesini sağlıyor. Precious rolündeki Gabourey Sidibe’nin en iyi kadın oyuncu Oscar’ına, Mo’Nique’in ise en iyi yardımcı kadın Oscar’ına aday gösterildiği film bugün 21.30’da Beyoğlu AFM’de izlenebilecek.

Pippa Bacca’ya saygı duruşu
Bugünün bir diğer dikkate şayan filmi ise dünya barışı için beyaz gelinliğiyle Milano’dan yola çıkan Pippa Bacca’nın iki yıl önce talihsiz bir olayla Gebze’de son bulan yolculuğuna dikkat çeken ‘Pippa’ya Mektubum’. Bacca ’nın yarım kalan yolculuğunu tamamlamak isteyen belgeselci Bingöl Elmas’ın, Bacca ’nın öldürüldüğü yerden siyah bir gelinlikle yola çıkışını ve seyahatinden kamerasına takılanları odağına alan film bugün 17.30’da Beyoğlu AFM’de.
Festivalin, ‘hit’ filmlerinden ‘Ben Cuba’ ve ‘An Education’ın da yer aldığı, bugünkü programında ayrıca, 2009 Altın Portakal genç yetenek jüri özel ödüllü Emre Şahin’in ‘40’ adlı filmi, kült filmler kategorisinden ‘Hızlı Silahşör Murugun’, Red Riding üçlemesinin son filmi ‘Red Riding 1983’ ve 2009 Cannes en iyi ilk film ödüllü ‘Samson & Delilah’ da dikkat çeken filmlerden bazıları. Animasyonseverler için ‘Köpeğim Tulip’ , zombi filmi tutkunları içinse ‘Ölümcül Kar’ günün kayda değer filmlerinden. Diğer filmler ve festival programı için: 2010.ifistanbul.com (Kültür Sanat)