Oscar'lara layık 'Aşk Dersi'

Oscar'lara layık 'Aşk Dersi'
Oscar'lara layık 'Aşk Dersi'

?Aşk Dersi? en iyi film ve kadın oyuncu dalında Oscar?a aday gösterildi.

!f İstanbul’da bugün

İSTANBUL - !f İstanbul/ 9. AFM Bağımsız Filmler Festivali bugün başlıyor. Her yıl şubat ayında İstanbul ve Ankara’daki sinemaseverlerle buluşan festivalin açılış gününde dikkat çeken filmlerden ilki bu yılın en iyi film ve en iyi kadın oyuncu (Carey Mulligan) Oscar’larına aday olan ‘Aşk Dersi’ (An Education). Bugün 21.30’da Beyoğlu AFM’de gösterilecek filmde 1960’lı yılların Londra’sında, genç, çekici ve akıllı bir kadının kendinden yaşça büyük bir erkekle aralarındaki aşk konu ediliyor. ‘Yeni Başlayanlar İçin İtalyanca’ filmiyle tanıdığımız Lone Scherfig’in yönettiği film İngiliz gazeteci Lynn Barber’ın anılarına dayanıyor.
Festivalin ilk gününde dikkat çeken bir diğer film ise ‘Vahşi Hayat’ (Human Zoo). Elinden modellikten yazarlığa, ressamlıktan fotoğraf sanatçılığına kadar, her iş gelen Rie Rasmussen’in hem yönetmenliğini yaptığı hem de başrolünde oynadığı film, iç savaş yıllarında Kosova’dan Marsilya’ya kaçan Adria’nın bir kadın olarak erkek egemen bir toplumda var olmaya çalışma mücadelesini konu alıyor. Avrupa’daki yeraltı dünyasından da çarpıcı görüntüler sunan film, 19.00’da Beyoğlu AFM’de.
Festivalin ‘hit’ filmlerinden ‘Her Şeyimiz Meydanda’ da saat 22.00’de yine Beyoğlu AFM’de. Ondi Timoner’e Sundance’te Jüri Büyük Ödülü kazandıran filmde sosyal paylaşım siteleri üzerinden herkesin her şeyi meydanda yaşadığı günümüzde, bu eğilimin nelere mal olabileceği çarpıcı bir şekilde sorgulanıyor. Dünyanın çeşitli ülkelerinden yönetmenlerin farklı bakış açılarını perdeye yansıtan filmleriyle katıldığı !f İstanbul’un bugün başlayan İstanbul ayağı 21 Şubat’ta sona erecek. Festivalin Ankara ayağı ise 25-28 Şubat tarihleri arasında gerçekleşecek. İnternet: www.2010.ifistanbul.com (Kültür Sanat)