Oscar'lı besteci Livingston öldü

Üç Oscar ödüllü besteci ve söz yazarı Jay Livingston zatürree tedavisi gördüğü Los Angeles'taki hastanede 86 yaşında öldü.

LOS ANGELES - Üç Oscar ödüllü besteci ve söz yazarı Jay Livingston zatürree tedavisi gördüğü Los Angeles'taki hastanede 86 yaşında öldü. 69 yıl boyunca birlikte çalıştığı Ray Evans'la unutulmaz filmlerin ve televizyon dizilerinin ezgilerini yaratan besteci, Oscar'a yedi kez aday olmuştu. Bu adaylıkları 1948'de 'The Paleface' filmindeki 'Buttons and Bows', 1950'de
'Captain Carey'deki 'Mona Lisa', 1956'da ise 'The Man Who Knew Too Much'taki 'Que Sera Sera' şarkılarıyla 'En İyi Müzik' ödüllerine dönüşmüştü. 'Almost In Your Arms', 'The Cat and The Canary', 'Tammy' gibi unutulmaz şarkılara Evans'la birlikte imza atan Livingston televizyon işleri de yapmış, 'Bonanza' ve 'Mr. Ed' adlı sevilen dizilerin de ana temalarını bestelemişti. Jay Livingston, 'Büyük şarkı yazarlarının sonuncusu' olarak niteleniyordu. Sanatçının üzerinde çalıştığı son projesi, meslek yaşamının başarılı işlerini toplayan 'Michael Feinstein Sings the Livingston and Evans Song Book' 2002'de piyasaya çıkacak.