Osman Hamdi Merrill Lynch'in tebrik kartında!

Osman Hamdi Merrill Lynch'in tebrik kartında!
Osman Hamdi Merrill Lynch'in tebrik kartında!
Sakıp Sabancı Müzesi koleksiyonundaki Osman Hamdi Bey'in 'Kuran Okuyan Adam' adlı tablosu, dünyaca ünlü yatırım bankası Merrill Lynch'in tebrik kartında yer aldı.

Sabancı Üniversitesi Sakıp Sabancı Müzesi’nin (SSM) resim koleksiyonundaki Osman Hamdi Bey’in ‘Kuran Okuyan Adam’ tablosu, dünyanın en ünlü yatırım bankalarından Bank of America Merrill Lynch’in 2015 Sanatı Koruma Projesi kapsamında hazırlanan tebrik kartları serisinde yer aldı. Restorasyon maliyeti Bank of America Merrill Lynch tarafından desteklenen dünya çapında farklı sanatçılara ait 12 eserlik tebrik kartı serisi, bankanın bütün dünyadaki şubeleri tarafından kullanılacak.

Merrill Lynch’in her sene düzenlediği Sanatı Koruma Projesi kapsamında, bu yıl Sakıp Sabancı Müzesi koleksiyonunda yer alan Osman Hamdi Bey tablolarının konservasyon ve araştırma çalışmalarının yürütüldüğü bir proje gerçekleştiriliyor. Türk sanat tarihinin önemli sanatçılarından Osman Hamdi Bey’in 6 tablosunun kullanılan teknik ve malzeme bakımından titizlikle inceleneceği projenin bilimsel danışmanlığını Sakıp Sabancı Müzesi Resim ve Çağdaş Sanat Konservasyon Uzmanı ve Danimarka Güzel Sanatlar Akademisi mensubu Filiz Kuvvetli üstleniyor. Projenin bilim komitesini Getty Konservasyon Enstitüsü Asistan Kimya Uzmanı Lynn Lee, Sabancı Üniversitesi Malzeme Bilimi ve Mühendislik Öğretim Görevlisi Mehmet Ali Gülgün, Sabancı Üniversitesi Mekanik Mühendisliği Öğretim Görevlisi Güllü Kızıltaş Şendur ve Filiz Kuvvetli oluşturuyor.