Osmanlı kenti Kudüs

'Osmanlı İmparatorluğu Yönetiminde Kudüs' sergisi izleyiciyi zaman tünelinde bir yolculuğa çıkarıyor. Sergide yer alan fotoğraf, resim ve çizimler; Kudüs'ün 'dününü' mercek altına alıyor.

İSTANBUL - 'Osmanlı İmparatorluğu Yönetiminde Kudüs' sergisi izleyiciyi zaman tünelinde bir yolculuğa çıkarıyor. Sergide yer alan fotoğraf, resim ve çizimler; Kudüs'ün 'dününü' mercek altına alıyor. Sergide üç büyük semavi din için kutsal kabul edilen Kudüs'ün 19. yüzyıldaki sosyal yapısını da gözlemlemek mümkün.
Daha önce dünyanın birçok ülkesini de ziyaret eden sergi Kudüs'ün içinden geçtiği dönemleri ve fotoğrafçılık sanatının gelişimini görmek açısından hayli iyi bir fırsat. Çünkü sergide yer alan fotoğraflar farklı dönemlerin baskı tekniğini yansıtırken tarihi hakkında da fikir veriyor.
Christie's müzayede evinin sponsorluğunda gerçekleşen 'Osmanlı
İmparatorluğu Yönetiminde Kudüs' başlıklı sergideki fotoğraflar, çizimler ve resimler; İsrail Phoenix Company, Dışişleri Müsteşarı Dankyram ve Kudüs Eski Belediye Başkan Yardımcısı Amosmarhaim'in koleksiyonularından seçildi.
Birçok dini bünyesinde barındıran Kudüs'ün derin mazisine odaklanan
'Osmanlı İmparatorluğu Yönetimindeki Kudüs' sergisi 17 Ekim'e kadar Askeri Müze ve Kültür Sitesi Komutanlığı'nda görülebilir. Tel: 0212 231 92 82 (Kültür Sanat)