Osmanlı sarayında bir Polonyalı

Osmanlı sarayında bir Polonyalı
Osmanlı sarayında bir Polonyalı
Polonya'nın en önemli barok müzik topluluğu olarak görülen Capella Cracoviensis ile ödüllü topluluk Pera Ensemble, 10 ve 11 Ekim'de İstanbul (CRR) ve Ankara'da (MEB) vereceği iki ücretsiz konserle Türkiye-Polonya ilişkilerinin 600. yılını kutlayacak. 'Saz-ü Söz- Sarayda Bir Polonyalı' başlıklı konserde Leh asıllı Osmanlı saray bestecisi Ali Ufki'nin derlediği eserler yorumlanacak.

Türkiye ve Polonya arasında diplomatik ilişki kurulmasının 600’üncü yıldönümü, İstanbul ve Ankara ’da verilecek iki klasik müzik konseriyle kutlanacak. Polonya’nın en önemli barok müzik topluluğu olarak görülen Capella Cracoviensis ve udi Mehmet Yeşilçay’ın kurucusu olduğu ödüllü topluluk Pera Ensemble ortaklığında verilecek bu iki konserde, Leh asıllı Osmanlı Saray bestecisi Ali Ufki’nin derlediği eserler yorumlanacak. 45 yıl gibi, bu alanda hayli uzun sayılabilecek bir süre önce, sadece erken dönem müziği ve oda müziği üzerine yoğunlaşan bir topluluk olarak kurulan Capella Cracoviensis’in merkezi, Polonya’nın tarihi şehri Krakow’da bulunuyor. Konserler, Polonya Dışişleri Bakanlığı’na bağlı kültür ajansı Adam Mickiewicz Enstitüsü tarafından gerçekleştiriliyor. 


Pera Ensemble'ın kurucusu Mehmet Yeşilçay.

Batılı bestecilerin Türk temalı eserlerinin icrası alanında uzmanlaşan Mehmet Yeşilçay ve grubu Pera Ensemble’ın temel işlevi, Doğu ve Batı arasındaki müziksel ilişkileri ortaya koymak. Yeşilçay bu amaçla giriştiği müzikolojik araştırmalarında, Avrupa kütüphanelerinde henüz gün yüzü görmemiş Türk temalı eserleri ortaya çıkarıp konserlerde icra ediyor ve aynı zamanda düzenli kayıtlar yaparak geleceğe aktarıyor. Mehmet Yeşilçay’ın uzmanı olduğu alanlardan biri de, Capella Cracoviensis ile yollarının kesişmesini de sağlayan, Wojciech Bobowski veya bizde bilinen adıyla Ali Ufki. 1610-1675 yılları arasında yaşayan bu ilginç kişilik, 18 yaşındayken Tatarlara esir düşmesi sonucunda İstanbul’a getirilir ve çok sayıda dil bilmesi nedeniyle, Osmanlı Sarayı’na tercüman olarak alınır.

Müzisyen bir papaz olan Bobowski, Osmanlı sarayında Türk müziğini öğrenir ve dönemin eserlerini defterine tek tek kaydeder. Bu sayede 600’den fazla Osmanlı saray müziği eserinin günümüze kalmasını sağlayan Bobowski, belli bir yaştan sonra Müslüman olup adını Ali Ufki olarak değiştirir. Saraydan serbest bırakıldığında ise ülkesine dönmeyip İstanbul’da evlenir ve bu şehirde vefat eder. Ali Ufki’nin, şahsında Doğu-Batı sentezini oluşturabilmiş müstesna bir entelektüel olduğunu belirten Yeşilçay, Ali Ufki’nin günümüzün kültürel bakımdan çatışmalı ortamında örnek alınması gereken bir kişilik olduğunun altını çiziyor.
Konserlerin ismi, Ali Ufki’nin ünlü kitabı Hâzâ Mecmûa-i Sâz ü Söz’den ilham alınarak ‘Saz-ü Söz - Sarayda Bir Polonyalı’ olarak seçildi. Capella Cracoviensis ve Pera Ensemble üyelerinden oluşan 25 kişilik topluluk, Ankara ve İstanbul’daki konserlerde ilk kez bir araya gelecek. Konserlerde Ali Ufki’nin yanı sıra 17’inci yüzyılda yaşamış Polonyalı bestecilerin eserleri de icra edilecek.

Capella Cracoviensis ve Pera Ensemble’ın ortak konserleri, 10 Ekim’de İstanbul’da CRR Konser Salonu, 11 Ekim’de ise Ankara’da MEB Şura Salonu’nda izlenebilir. Girişlerin ücretsiz olacağı her iki konser de saat 20.00’de başlayacak.