Osmanlı Sultanlarının hazineleri Rusya yolcusu

Osmanlı Sultanlarının hazineleri Rusya yolcusu
Osmanlı Sultanlarının hazineleri Rusya yolcusu
"İstanbul Topkapı Sarayı: Osmanlı Sultanlarının Hazineleri" sergisi, 26 Mayıs'ta Kremlin Sarayı'nda açılacak.

Alınan bilgiye göre, İstanbul 2010 Avrupa Kültür Başkenti Ajansı Kültürel Miras ve Müzeler Direktörlüğü etkinlikleri kapsamında Moskova Kremlin Sarayı Müzesi ve Topkapı Sarayı Müzesi ortaklığı ile 12 Martta Topkapı Sarayı’nda sergilenmeye başlayan "Moskova Kremlin Sarayı Hazineleri" sergisiyle ilk adımları atılan işbirliği süreci, Moskova Kremlin Sarayı’nda devam edecek.

"İstanbul Topkapı Sarayı: Osmanlı Sultanlarının Hazineleri" başlıklı sergi 26 Mayısta Moskova’daki Kremlin Sarayı’nda sergilenmeye başlayacak.

Osmanlı-Rus ilişkilerinin 16. ve 17. yüzyıl dönemine ait eserlerin izlenebileceği sergide, Osmanlı sultanlarının saltanat sembolleri, şahsi eşyaları, tören kaftanları, elbise koleksiyonları, soyağacı ve saray yaşamı ile ilgili 106 eser yer alacak.

Topkapı Sarayı Müzesi Hazine Bölümü’ne ait, altın, yakut ve zümrüt gibi değerli taşlarla kaplı yazı kutusu, matara gibi objelerin sergileneceği sergide, "Padişah Elbiseleri Koleksiyonu"ndan sultanlara ait tören kaftanlarının yanı sıra "Sarayın Resim Koleksiyonu"ndan da aralarında Sultan 2. Beyazıt’ın da bir portresi bulunacak.

Topkapı Sarayı Müzesi’nde açılan "Moskova Kremlin Sarayı Hazineleri Topkapı Sarayı’nda" isimli ilk sergi, 7 Hazirana kadar görülebilecek. Kremlin Sarayı’nda açılacak "İstanbul Topkapı Sarayı: Osmanlı Sultanlarının Hazineleri" ise 15 Ağustosa kadar açık kalacak. (aa)