Osmanlı'dan Hollywood'a 'yardım' seferi

Osmanlı'dan Hollywood'a 'yardım' seferi
Osmanlı'dan Hollywood'a 'yardım' seferi

Sultan Abdülmecit

Osmanlı'nın 1845 yılında büyük kıtlık yaşayan İrlanda'ya gemilerle gönderdiği yardımı konu edinen "Kıtlık" (Famine) adlı filmle ilgili hazırlıklarda son aşamaya gelindi.

Filminin senaristi ve proje müdürü Ömer Sarıkaya, AA muhabirine yaptığı açıklamada, daha önce ön anlaşmaya vardıkları ABD merkezli Independent Film Development Corporation (IFLM) şirketiyle nihai anlaşmayı yaptıklarını belirterek, filmin 2013 yılında gösterime girmesinin planlandığını söyledi. Amerika'da IFLM'nin üst yöneticisi Jeff Ritchie ile anlaşmayı imzaladıklarını kaydeden Sarıkaya, senaryosu kendisi tarafından yazılan ve Türk denizci Fatih ile İrlandalı Mary'nin kıtlık zamanındaki aşklarını anlatacak filmin bütçesinin yaklaşık 50 milyon dolar civarında olacağını ifade etti. 

Hollywood yıldızlarının yanı sıra tanınmış Türk oyuncuların da kamera karşısına geçeceği filmin Türkiye ve İrlanda'da çekileceğini anlatan Sarıkaya, "Önümüzdeki günlerde filmin yönetmeni ile oyuncu kadrosu netleşecek. Daha önce dile getirdiğimiz gibi filmde tanınmış sanatçılar rol alacak. Osmanlı bu filmle birlikte ilk kez Hollywood'a konu oluyor. Ritchie, bu filmle birlikte Osmanlı'nın şefkatini dünyaya tanıtmaya katkı sağlayacaklarını söyledi. Daha önce hiç Türkiye'ye gelmeyen Jeff Ritchie, yaptığı araştırmalarla Osmanlı hakkında bilgi sahibi olduğunu da aktardı" diye konuştu. "Bu film Titanik'ten daha etkileyici olacaktır" diyen Sarıkaya, Osmanlı'nın çok bilinmeyen yardımsever yönünü dünyaya duyurmayı hedeflediğine dikkati çekti. İrlanda'nın destek verdiği filmle aynı zamanda Türkiye'nin tanıtımına da katkıda bulunacağını aktaran Sarıkaya, "Türklerin barbar ve işgalci olmadığını gözler önüne sermek istiyorum" ifadesini kullandı.

Büyük kıtlıkta 1 milyon İrlandalı öldü
Ömer Sarıkaya'yı film yapmaya sevk eden Osmanlı'nın İrlanda'ya yaptığı yardım, 1845 yılında gerçekleşti. İrlanda'da 1845 yılında başlayarak 1851 yılına kadar süren kıtlık, 1 milyon İrlandalının ölmesine, 2 milyon kişinin de zorunlu göçüne yol açtı. Bir mikrobun o dönem İrlanda'nın temel besin maddesi olan patatesi zayi etmesi üzerine başlayan kıtlık sonunda 8 milyonluk ülke nüfusu yarı yarıya azaldı. İrlanda'nın çektiği sefaleti haber alan Osmanlı İmparatorluğu yardım için hemen seferber olur ve dönemin padişahı Sultan Abdülmecit, 10 bin pound yardım yapılmasına karar verir. Bunu öğrenen İngiliz Kraliçesi, bu yardımın sadece bin poundunun kabul edebileceğini söyler. Buna karşılık Sultan Abdülmecit nakdi yardımın yanı sıra gizlice gıda maddesi dolu 5 gemiyi de yola çıkartır. 

Dublin'e varan Osmanlı gemileri limana sokulmayınca, rota değiştirerek Drogheda şehrine yönelir ve gıda malzemelerini orada halka ulaştırılır. Osmanlı'nın bu hareketi İrlanda halkının büyük takdirini kazanır ve şehrin futbol takımının simgesinde ay yıldıza yer verilir. Şehrin en hareketli caddesinde bulunan bir otelin ön cephesine ise Osmanlı'ya verilen şükran plaketi asılır. Bunun yanı sıra, İrlanda'nın önde gelenleri yardımdan sonra yazdıkları bir mektupla Padişah Sultan Abdülmecit'e şükranlarını sunarlar. (AA)