'Ötekiler'in cümleleri bir arada!

'Ötekiler'in cümleleri bir arada!
'Ötekiler'in cümleleri bir arada!

İpek Duben'e göre politik bir yönü olmayan bu sosyolojik eserde Türkiye'nin günümüz sosyal durumunu okumak mümkün.

Türkiye'nin farklı kesimlerinden insanların ağzından duyabileceğiniz, kiminin altına imzanızı bile atabileceğiniz cümleler İpek Duben'in 'Onlar' videosunda bir araya geliyor.

RADİKAL - “Askerlik yaptığım bölükte Kürtçe konuşmak yasaktı. Ben de annem Türkçe bilmediği için annemle Kürtçe konuşmak zorundaydım”, “Adam beni polis aracının içinde, seni keseceğim diye tehdit ediyor! Ve bunu yapması mı gerek artık bir ceza alması için? (…) Ulan ben öldükten sonra neye yarar bunun ceza alması”, “Hep şununla karşı karşıya kalabiliriz korkusu hepimizin arkasından hep fısıldar: Yanlış yaptığın anda sana gavur diyecekler!”

FARKLI SESLER, AYNI KAYGI

Türkiye ’nin farklı kesimlerinden insanların ağzından duyabileceğiniz, kiminin altına imzanızı bile atabileceğiniz cümleler bunlar. Türkiye’nin önde gelen güncel sanatçılarından İpek Duben, Vasıf Kortun küratörlüğünde düzenlenen yeni sergisi “Onlar”da farklı etnik kökenleri, dilleri, inançları ve cinsel yönelimleri olan 24 kişinin bu samimi anlatılarını bir araya getiriyor. 24 kişinin farklı ekranlarda aynı anda konuştu sergide, yanlarına yaklaştığınızda tek tek dinleyebiliyorsunuz. Videolarda konuşanlar sürekli değişiyor. Bir kez dinlediğiniz birini farklı bir konuda konuşurken başka bir ekranda duyabiliyorsunuz.

BÜYÜK SORUNLAR

“Onlar” bu anlatılar arasında kendi yolunuzu çizmenize izin veren bir proje. Ortak konulara farklı kesimlerden farklı yanıtları dinliyorsunuz. Kürtler, Aleviler, Zazalar, Rumlar, Ermeniler, Yahudiler, Romanlar, LGBT bireyler ve başörtülü kadınlar, aile içi şiddete maruz kalan kadınlar, beyaz Türkler’in aralarında olduğu bu kişiler hayat hikayelerini anlatıyor basitçe. Sergi, Salt Galata’da 28 Haziran’a dek sürecek. (Milliyet/Fisun Yalçınkaya)