Otel odasında 1970'lerin ruhu

Almanya'da sanatçı Anny ve Sibel Öztürk kardeşler, 1970'lerin gösterişten uzak bir otel odasını Köln'deki Vera Gliem Galeri'de açtıkları 'One Gleam Or The Other' (Bir Parıltı veya Diğeri) başlıklı sergilerine taşıdı.

KÖLN - Almanya'da sanatçı Anny ve Sibel Öztürk kardeşler, 1970'lerin gösterişten uzak bir otel odasını Köln'deki Vera Gliem Galeri'de açtıkları 'One Gleam Or The Other' (Bir Parıltı veya Diğeri) başlıklı sergilerine taşıdı. Çocukluklarının mekânlarını eserlerine yansıtmaya çalışan Öztürk kardeşler, 1970'li yıllarda insanların otel odasında nasıl vakit geçirdiklerini anlatmak için otel odasında çektikleri filmi de sergide gösterime sundu. Öztürkler, sergilerinde ayrıca çocukluklarında Türkiye'de gördükleri teneke sobayı ve televizyonda görüp istedikleri oyuncak arabalara karşı babaların telden yaptığı arabayı da kullandı.
Anny ve Sibel Öztürk, çalışmalarında, insanların bazen küçük şeylerden de mutlu olabildiklerini ve Türk insanının sınırlı imkânlarla yaptıklarından nasıl büyük mutluluklar oluşturduklarını anlatmaya çalıştıklarını belirtiyor. "Anneler evde olan iki domates ve iki yumurtadan şahane yemekler ortaya çıkarabiliyor" diyen Öztürk kardeşler, sözlerini şöyle sürdürüyor: "Sergimizde Türkler kendilerinden muhakkak bir şeyler buluyor ve dalıp geçmişlerine gidiyorlar. Sergilerimiz insanlara çok ilginç geliyor. Biz kültürümüzü çalışmalarımıza yansıtmaya çalışıyoruz."