'Otlakta Şenlik'e 21 milyon dolar

'Otlakta Şenlik'e 21 milyon dolar
'Otlakta Şenlik'e 21 milyon dolar
Çin modern sanatının ünlü ressamlarından Huang Cou'nun bir tablosu, açık artırmada yaklaşık 21 milyon ABD dolarına satıldı.

Çin modern sanatının ünlü ressamlarından Huang Cou’nun bir tablosu, açık artırmada 128,8 milyon yüene (yaklaşık 21 milyon ABD doları) satıldı. Şinhua ajansının haberine göre, Pekin’de yapılan müzayedede, sanatçının ‘Otlakta Şenlik’ adlı 360’a 142 santimetre ebadındaki tablosu 13 milyon yüenden satışa sunuldu.

Poly Uluslararası Müzayede şirketinin yaptığı satışın ardından konuşan şirket yetkilisi Cao Şü, tabloyu almak için 60 kişinin talepte bulunduğunu ve Çin sanat piyasasının her geçen gün daha fazla rağbet gördüğünü açıkladı.

Çin modern sanatının en ünlü ressamlarından biri olan Cou, ‘Otlakta Şenlik’ tablosunu 1981 yılında 56 yaşında yapmış. Tabloda, Sincan Uygur Özerk Bölgesi’ndeki bir otlakta gezinen at tasvir ediliyor.

Çin’in modern ve çağdaş tabloları son dönemde küresel sanatseverlerin büyük ilgisini çekiyor. Ülkede son olarak ekim ayında Hong Kong’taki bir müzayede salonunda, çağdaş ressamlardan Zıng Fancı’nın bir tablosu 23.2 milyon dolara satılmıştı.