Oyuncak Müzesi 5 yaşında

Oyuncak Müzesi 5 yaşında
Oyuncak Müzesi 5 yaşında
Şair ve yazar Sunay Akın'ın kurduğu İstanbul Oyuncak Müzesi, 23 Nisanda 5'inci yılını kutlayacak.

Müzeden yapılan açıklamaya göre, dünyanın çeşitli ülkelerinden toplanan ve farklı kültürleri simgeleyen antika oyuncaklara ev sahipliği yapan İstanbul Oyuncak Müzesi'nde, Lehmann, Schuco, Fleischmann, Gunthermann, Arnold, Carette ve Louis Marx gibi oyuncak tarihinin en önemli markaları sergileniyor.

Bunun yanı sıra 1850-1910 yılları arasında yapılan porselen bebekler, bebek evleri ve bir başka örneği olmayan Monalisa'nın bebeği, sergilenen önemli eserler arasında yer alıyor.

İstanbul Oyuncak Müzesi vitrinlerinde Türk oyuncaklarına da yer veriliyor. 2. Abdülhamit dönemine ait Hacivat-Karagöz gölge oyunu karakterleri, 1950'li ve 1970'li yıllarda üretilen Gürel, Alaysa, Nekur ve Fatoş markaları ile tarihi Eyüp oyuncakları da müzede sergileniyor.

Müzede pek çok etkinlik de gerçekleştirilirken, bunlar arasında Theo Dede ile tahta oyuncak boyama atölyesi, Fosil Keşif Atölyesi, "Deniz Kızı" adlı gölge oyunu, usta illüzyonistler tarafından gerçekleştirilen gösteriler, fotoğrafçılık ve yaratıcılık atölyeleri, yaratıcı drama ve diksiyon atölyesi, "Dinozorları tanıyalım" adlı sunum, büyüklere yönelik okuma günleri, çocukların masal eşliğinde müzeyi gezdikleri "Ozmo Düşler Ülkesi", Faber-Castell ile eğlenceli cumartesiler adlı atölye çalışması yer alıyor.

Bu arada, 23 Nisanda İstanbul Oyuncak Müzesi'nde her yıl olduğu gibi yine şenlik havasında geçecek kutlama etkinlikleri yapılacak. Müzeye giriş tüm çocuklara ücretsiz olacak. (aa)