Oyuncular haklarını alacak

Yeniden düzenlenen 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu'na...

İSTANBUL - Yeniden düzenlenen 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu'na dayanılarak kurulan Oyuncular Meslek Birliği (OYUNCUBİR), televizyon kanallarından, oyuncuları adına telif alacak. Sinema Oyuncuları Derneği (SODER), Çağdaş Sinema Oyuncuları Derneği (ÇASOD) ve Tiyatro Oyuncuları Derneği'nin (TODER) birleşmesiyle kurulan OYUNCUBİR'in Başkanı Can Kolukısa yaptığı açıklamada telif bedelinin, Avrupa örnek alınarak Kültür Bakanlığı'nın hazırlayacağı yönetmeliğe göre tespit edileceğini ifade etti.
Her kanalın günde en az üç Türk filmi oynattığını vurgulayan Kolukısa, film başına para talep ediyor: "Televizyon 90 dakikasını dolduruyor o filmlerle. Biz, her oynatışında trilyonlar değil, oyuncular için '750 milyon lira gibi bir para ödeyin' diyoruz. Bu rakamı o filmdeki oyuncuların tamamı için istiyoruz. Bu paraları bir havuzda toplayıp her oyuncunun payına ne düşüyorsa veririz."
Kolukısa, ilk protokolü gelecek ay TRT'yle imzalayacaklarını ve bunun diğerleri için de bir örnek teşkil edeceğini sözlerine ekledi.