Oyunun kuralı: Sev ya da öl!

Yönetmen
liğini Gore Verbinski'
nin üstlendiği
'Meksikalı' (The Mexican) bir aksiyon-komedi çalışması.

İSTANBUL - Yönetmenliğini Gore Verbinski'nin üstlendiği 'Meksikalı' (The Mexican) bir aksiyon-komedi çalışması. Başrollerdeki 'Tatlı Bela'dan tanıdığımız Oscar'lı oyuncu Julia Roberts ve 'Dövüş Kulübü'nün yıldızı Brad Pitt'e James Gandolfini eşlik ediyor.
Bir mafya çetesinin kuryesi olan Jerry Welbach sevgilisi ve patronun verdiği iki ültimatomun arasında kalmıştır. Patronu onun Meksika'ya gidip 'Meksikalı' olarak bilinen çok değerli bir antika silahı ele geçirmesini
istemektedir. Başaramadığı takdirde sonuçlarına katlanacaktır. Diğer yandan kız arkadaşı Samantha ondan çeteyle ilişkisini kesin olarak bitirmesini, bitirmediği takdirde ise ilişkilerinin biteceğini söylemektedir. Tercihini hayatta kalma yönünde kullanan Jerry Meksika'ya doğru yol alır.
'Meksikalı'yı bulmak çok kolay olduğu halde asıl sorun bu silahı Birleşik Amerika'ya sokmaktır. Bu sırada Samantha tek başına Las Vegas'a gider ama yolculuk sırasında silahın geri getirilişini garantilemek isteyen Leroy adında bir tetikçi tarafından rehin alınır.
Leroy sert yapılı ve insanlarla iletişim problemi olan biridir. Ancak kısa bir zaman sonra Leroy ile Samantha çok iyi dost olmaya ve geçmişlerini paylaşmaya başlarlar. (Kültür Sanat)