Özgür seks ya da ahlaksızlık

ABD'de, 50 yıl önce insanların cinsel davranışları üzerine araştırma yapan bilim adamı Alfred Kinsey'in hayatı ve çalışmalarını anlatan 'Kinsey' adlı film muhafazakarlardan büyük tepki görüyor.

WASHINGTON - ABD'de, 50 yıl önce insanların cinsel davranışları üzerine araştırma yapan bilim adamı Alfred Kinsey'in hayatı ve çalışmalarını anlatan 'Kinsey' adlı film muhafazakarlardan büyük tepki görüyor. Alfred Kinsey 1948-1953 yılları arasında mastürbasyon, eşcinsellik, hayat kadınları ve hayvanlarla cinsel ilişki konusunda yaptığı araştırmalarda yerleşik inançları sarsan sonuçlara ulaşmıştı. Bilim adamı, araştırma metotları, vardığı sonuçlar ve kişisel tercihleri açısından yaşadığı dönemde, şimdi olduğu gibi ağır eleştirilere ve saldırılara maruz kalmıştı.
Kinsey'in hayatının beyazperdeye aktarılması eleştirileri yeniden gündeme getirdi. Birçok muhafazakâr grup filmin ahlaksızlığa göz yummakta olduğunu belirterek Amerikalıları filmi protesto etmeye çağırdı. Filmin senaryosunu da kendi kaleme alan Oscar'lı yönetmen Bill Condon ise eleştiriler karşısında bilim adamının karakterini her yönüyle ortaya koyduğunu, onun hakkında ne düşünüleceğini izleyicilere bıraktığını açıkladı. Filmde Liam Neeson, Laura Linney ve Peter Sarsgaard rol alıyorlar.