@ubuget

Özhan Eren: Bir saniyemizi ve 1 liramızı esirgemedik

Özhan Eren: Bir saniyemizi ve 1 liramızı esirgemedik
Özhan Eren: Bir saniyemizi ve 1 liramızı esirgemedik
Ak Parti'nin ses getiren seçim şarkısı 'Haydi Bir Daha'dan hatırladığımız Özhan Eren, Türkiye'de bir türlü layıkıyla kotarılamayan 'Çanakkale filmleri' topuna Son Mektup'la giriyor. Eren'le 18 Mart'ta vizyona girecek filmini 'Beş Soruda' konuştuk.
Haber: ÜMİT BUGET - umit.buget@radikal.com.tr / Arşivi

RADİKAL - Özhan Eren 18 Mart’ın arifesinde bir Çanakkale filmiyle izleyiciye buluşmaya hazırlanıyor. Özhan Eren’le Kültür Bakanlığı’ndan hatırı sayılır bir destek alan filmini ‘5 Soruda’ konuştuk. Eren altında yönetmen, senarist ve yapımcı olarak imzası bulunan Son Mektup’un 7 senelik bir emek sonucu ortaya çıktığını ve film için maddi ve manevi hiçbir fedakârlıktan kaçınmadıklarını söylüyor.

Bakalım 18 Mart Çarşamba günü izleyiciyle buluşacak Son Mektup Türkiye ’de çekilen ‘Çanakkale’ filmlerinin ulaşamadığı bir milyon barajını geçebilecek mi?

Çanakkale'yi bir tek Russell Crowe geçebildi!

'Sesime Gel'e bir ödül de Bulgaristan'dan


KAÇ MİLYON KİŞİNİN GÖNLÜNE GİREBİLİRSEK O KADAR MUTLU OLURUZ

Kültür Bakanlığı'nın 1 milyon 750 bin liralık rekor bir desteği oldu filme. Filmin bütçesi için de 20 milyon liradan bahsediliyor. Türkiye sinema tarihinin en yüksek bütçeli filmi sanırım... Son Mektup'u yazma ve çekme motivasyonunuz neydi?

 Sadece Son Mektup değil, bilenler bilir, genel anlamda yakın tarihte yaşanan büyük trajediler ve büyük fedakârlıklar, içimde uzun yıllardır kanayan bir yaradır. Bugünlerimizi borçlu olduğumuz.. Hatta bu topraklarda attığımız her adımda, yediğimiz her lokmada hakkı olan insanları hatırlamak ve hatırlatmakta cömert davranmıyoruz kanaatindeyim.. Bu sebeple Kafkas Cephesi'nden gerçek bir hikâye olan"120" isimli filmimi yaptım, "Sarıkamış'a Giden Yol"u bu sebeple yazdım, "Sarıkamış'lı Geçmiş Zaman"ı bu sebeple besteledim..

Sonra sıra Çanakkale Cephesi'ne geldi. Çalışmalarımın neticesi olarak peş peşe 3 ürün çıkacak inşallah.. 16 Mart pazartesi günü, Çanakkale'de yaşananları daha çok duygu penceresinden bakarak kaleme aldığım "Çanakkale: Bilsen Âşık Olursun" isimli kitabım yayınlanacak, 17'sinde içerisinde Yonca Lodi'nin seslendirdiği son bestelerimden "Çanakkale: Sonsuza Kadar" isimli şarkımın da yer aldığı "Son Mektup Film Müzikleri" albümüm çıkacak ve inşallah 18 Mart günü de "Son Mektup" isimli filmim vizyona girecek..

Uğur Yücel: Türkiye'de gişe filmleri ortalamanın altında zekaya hitap ediyor


SON MEKTUP ÜZERİNE 7 SENEDİR ÇALIŞIYORUM

 

Hem sinemasal anlamda tatmin eden hem geniş kitlelere ulaşan bir film çok yok. Fetih 1453 bunun istisnası belki. Çanakkale filmleri için de benzer durum geçerli. Bu durum beklentiler açısından ekstra bir gerginlik yaratıyor mu?

 

Mutlaka çok büyük sorumluluk yaratıyor. Çünkü yaklaşık 25 yıldır yazıydı, müzikti, filmdi.. Biriktirdiğim her ne varsa onların referanslarıyla çok büyük bir sorumluluk altına girdim. Hatasız olmanın yolu hiç bir şey yapmamaktan geçer, ki aslında hiçbir şey yapmamak çok daha büyük bir hatadır.. İnanın "Son Mektup" üzerine tam 7 senedir çalışıyorum. Allah bana işinin çok ehli, çok çalışkan ve çok gayretli bir ekip kurmamı nasip etti. Gerek teknik ekip olsun, gerek oyuncu kadromuz olsun.. Kimiyle uzun yıllara varan çalışma imkanımız oldu. Esasen askerî mühendis kökenli olmamın da filmimizi dizayn etmemizde çok yardımını gördüm, çünkü Son Mektup gibi bir filmin projesini önce masaüstünde bütünüyle bitirmeden sahaya adım atmanız bile büyük bir sorumsuzluk olurdu.  Çok şükür, yapılması gereken ne varsa, üzerimize düşen ne varsa, bir saniyemizi ve 1 liramızı esirgemeden yaptık.

Nuri Alço: "Kızlar benim sayemde tecavüzden kurtuldu"
 

Kalabalık sahnelerin mi dramatik sahnelerin çekimleri mi daha çok zorladı?

 Her sahnenin kendi içinde bazı sıkıntıları olabiliyor. Tabii ki kalabalıklar daha yoğun hazırlıkları ve çekimlerde de daha büyük dikkati gerektiriyor. Ama genel itibariyle ciddi sıkıntı yaşamadık. Bu da Tansel Öngel ve Nesrin Cavadzade başta olmak üzere, önce insan olarak, sonra oyunculuk olarak, en küçük roldeki arkadaşımıza kadar bize destek olan oyuncu kadromuzun sayesindedir desem, inanın abartmış olmam.

'Kış Uykusu' SİYAD ödüllerini silip süpürdü
 

‘FENERBAHÇELİ, AZERİ ASILLI, MANTIYI ÇOK SEVEN, MÜSLÜMAN BİR TÜRK’ÜM’

 

 Toplumda son dönemde bir kutuplaşma var. Ak Parti 'nin seçim müziklerini yaptığınız için sizin Çanakkale filminize mesafeli durabilecek insanlara bir çağrınız olur mu?

Bahsettiğiniz kutuplaşma ve kutuplaştırma eğiliminin kişilik özelliklerimizden de kaynaklandığı inancındayım.. Şahsen, farklılıkları her ne olursa olsun "Biz" olmayı başarabilen toplumların hayatının daha kaliteli, daha mutlu, en azından manen daha zengin olduğuna inanırım.. Amasyalı'yım, Fenerbahçe'yi tutuyorum, Azerî asıllı bir Türk'üm, Müslümanım ve en çok mantıyı severim. Ve çok şükür bu yaşıma kadar başka şehirlerden, başka takımı tutanlardan, başka milletlerden ve dinlerden ve tabii ki mutfak seçimi çok daha başka olan çok yakın arkadaşlarım, dostlarım oldu.. Uzun süreler birlikte çalıştığımız Son Mektup ekibinde de hayata farklı pencerelerden bakan yüzlerce insan vardı hiç şüphesiz. Bizim bir tek hedefimiz oldu: çok kaliteli bir film yapmak.. Çanakkale'de aylarca bunun için çalıştık ve inanın ki farklılıklarımızla ilgili en küçük bir problem yaşamadık..

 

Berbat olduğu alenen bilinmesine rağmen yine de gişede başarı gören 11 film

Filmin gişe beklentisiyle ilgili gönlünüzden geçen bir rakam var mı? Kaç kişi izlese kendinizi memnun hissedersiniz?

 Çok geniş bir ekip olarak ülkemiz standartlarının üzerinde bir sorumluluk aldık ve samimice söylüyorum; yıllara varan sürelerde gecemizi gündüzümüze katarak filmimizi tamamladık. Ulaştığımız noktadan da çok mutluyuz. Edirne'den Hakkari'ye, 7'den 77'ye bu vatanın bütün evlatlarının gönül rahatlığıyla izleyebileceği filmimiz birkaç güne kadar sinemalarda olacak inşallah.. Kaç milyon kişinin gönlüne girebilirsek o kadar mutlu oluruz…

Nuri Alço: "Kızlar benim sayemde tecavüzden kurtuldu"