Özpetek son filmiyle Berlin'de

Özpetek son filmiyle Berlin'de
Özpetek son filmiyle Berlin'de
Ferzan Özpetek'in son filmi 'Serseri Mayınlar'ın dünya prömiyeri Berlin Film Festivali'nde yapılacak. Özpetek'in babasına adadığı film, Türkiye'de 26 Mart'ta vizyona girecek

BERLİN - Pop ikonu Madonna’nın “O bir dâhi” dediği İtalya’da yaşayan yönetmen Ferzan Özpetek, ‘Serseri Mayınlar’ (Mine Vaganti) adlı yeni filmiyle Berlin Film Festivali’nde. Bu yıl 60’ıncı yılını kutlayan Berlinale’nin ‘Panorama’ bölümünde gösterilecek filmde Özpetek, İtalya’nın güneyinde yaşayan ve geçimini makarna üretimiyle sağlayan geleneksel İtalyan ailesi Cantone’lerin, ailenin öyküsünü anlatıyor: Yazar olmayı çok isteyen Tommaso, babasının makarna fabrikasının yönetimini ona ve kardeşine devretmek istediğini açıklayacağı aile yemeği için Roma’dan gelmiştir. Artık kişisel seçimlerini ilan etmek isteyen Tommaso, yemekte gay olduğunu açıklamak niyetindedir. Fakat aynı akşam, Tommaso ‘Sessizlik lütfen’ diye söze girmişken, tüm dikkati üzerine çeken ve Tommaso’yu susturan ağabeyi, herkesi şoke eden kendi gizli gerçeğini, gay olduğunu açıklar. Vincenzo, oğlunun evi terk etmesini isteyerek onu aileden ve fabrikadan kovarken, kalp krizi geçirerek yere yığılır, aile birbirine girer.
Filmi iki arkadaşının başından geçen gerçek bir olaydan esinlenerek yazdığını söyleyen ünlü yönetmen, filmin müzikleri arasında Sezen Aksu’nun ‘Kutlama’ adlı şarkısının da bulunduğunu ve filmin bu şarkının anlatmak istediği duyguya çok yakın olduğunu vurguluyor.
‘Serseri Mayınlar’ı babasına adadığını söyleyen Özpetek, filmin festivalde gösterilecek olmasının kendisini çok heyecanlandırdığını ve festivallerin doğurduğu ilginin bir yönetmen için çok ‘besleyici’ olduğunu da ekliyor.
Riccardo Scamarcio, Alessandro Preziosi, Lunetta Savino, Bianca Nappi gibi isimlerin rol aldığı ‘Serseri Mayınlar’ın Berlin dünya prömiyerinden sonra İtalya galası 9 Mart’da Roma’da, Türkiye galası ise 19 Mart’da Gaziantep’te yapılacak. ‘Serseri Mayınlar’, Türkiye’de 26 Mart’ta vizyona girecek. (Kültür Sanat)