Özür dilerim!

Özür dilerim!
Özür dilerim!
'Tamaya: İfrit'i gördükten sonra, şimdiye kadar 'tek yıldız' verdiğimiz birçok filmden özür dilemek kaçınılmazlaşıyor bizim için.
Haber: MURAT ÖZER - cinemozer@gmail.com / Arşivi

TAMAYA: İFRİT *
Yönetmen: Serkant Yaşar Kutlubay
Oyuncular: Su Bilgiç, Derya Aksu, La Milla
Süre: 73 dk.

Yaklaşık bir yıldır burada haftanın yerli filmlerine dair görüşlerimizi dile getiriyoruz, iyisiyle kötüsüyle. Birçok filme de ‘tek yıldız’ verdik bildiğiniz gibi. Ama bu haftaki tek yerlimiz ‘Tamaya: İfrit’i görünce, özellikle bazı tek yıldızlık filmlere büyük haksızlık yaptığımızı düşündük. Zira şimdiye kadar karşımıza çıkan ‘kötü filmler’ toplamından herhangi birinin bu çalışmaya yaklaşabileceğini sanmıyoruz.
Geçmişten gelen Tamaya adlı zebaninin, bir madalyon aracılığıyla genç bir kızın bedenine girerek çevreye dehşet saçmasını izliyoruz bu filmde (ya da izlemeye çalışıyoruz diyelim). Başlangıçta polisiye bir araştırma süreci de var bu hikâyede, ama sonrasında uçup gidiyor bu uzantı.
İlk andan itibaren kendimizi geçmişe ışınlanmış gibi hissediyoruz ‘Tamaya: İfrit’ deneyiminde, sinema anlatım kurallarının hiçe sayıldığı ‘soft porno’ filmlerimizin hüküm sürdüğü yıllara. Bahsini ettiğimiz çalışmalarda en azından ‘amaç’ belliydi, kitle de ona göre ‘refleks’ geliştiriyordu, ama bu filmde ne amaç belli ne de ‘gidilen yol’. Çoğu zaman ağıza oturmayan dublajı da hesaba kattığımızda gerçekten de ‘sabır testi’ gibi bir deneyimle karşı karşıya kalıyoruz burada.
Bu film üzerine çok da yazmaya gerek yok aslında, tek kelimeyle ‘felaket’. Sinemanın herhangi bir enstrümanının doğru işlediğini söylemek zor, aksine yapılmaması gereken ne varsa o yapılıyor. Her şeye rağmen bir başarısı var ‘Tamaya: İfrit’in yaratıcılarının: Bir filmden ‘hiçbir şey’ elde etme zorluğunu aşıp ipi önde göğüslemeyi başarıyorlar. Bunu becermek içinse ‘usta’ olmak gerekiyor!

VİZYONU DEVAM EDEN YERLİLER

Azem: Cin Karası *
İksir * 
İtirazım Var ***
Kendime İyi Bak *
Mandıra Filozofu **
Kızım İçin **
Peri Masalı *
Sadece Sen *
Bizum Hoca **
Recep İvedik 4 *
Bi Küçük Eylül Meselesi **
Sev Beni *


  ETİKETLER:

  Sinema

  ,

  eylül

  ,

  film

  ,

  zaman

  ,

  genç

  ,

  Karşı

  ,

  yaşar