Padişahın evi 'harem' görücüye çıktı

Padişahın evi 'harem' görücüye çıktı
Padişahın evi 'harem' görücüye çıktı
Haber: Ömer Erbİl / Arşivi

Haremi Osmanlı sarayında ‘padişahın evi’ olarak sunan ‘Padişahın Evi: Harem-i Hümayun’ sergisi görücüye çıktı. Topkapı Sarayı Hasahırlar’da Kültür Bakanı Ertuğrul Günay’ın katılımıyla açılan sergi, ziyaretçilerini bekliyor. Haremin bilinmedik yönlerini bir silsile içinde anlatan sergide Hürrem Sultan’ın Kanuni Sultan Süleyman’a yazdığı mektubu, Genç Osman’ın meşhur ‘süslü kız’ ya da ‘sisli kız’ isimli atının mezar taşı gibi 250’ye yakın eser sergileniyor.
Topkapı Sarayı Müze Müdürlüğü tarafından hazırlanan sergide, müze koleksiyonunda yer alan hareme ait eserler bulunuyor. Dört ana bölümden oluşan sergi, harem mimarisi, minyatürler, gravürler, harem ağaları ve cariyelerin kıyafetleri, sultan anneleri ve eşlerinin günlük kullanım eşyaları yer alıyor. Sergide kulaktan dolma bilgilerin aksine çok farklı bir harem yaşantısı göze çarpıyor. Cariyelerin giydiği kıyafetlerin dekolte yerine estetik tarzda süslemeli olması harem yaşantısının bir cinsel yaşam yeri olmaktan çok bir eğitim kurumu, bir kışla vurgusu yapılıyor. Osmanlı Sarayı’nda en çok merak edilen bölüm olan harem, sergide padişahın evi olarak sunuluyor. Harem yaşantısıyla ilgili açılan en kapsamlı sergi, 15 Ekim tarihine kadar sürecek.

At için mezar taşı
Genç Osman olarak bilinen 2. Osman’ın hayatında en değer verdiği varlığı ‘süslü kız’ ya da ‘sisli kız’ isimli atıydı. At öldüğü zaman Genç Osman çok üzülmüş, onu Üsküdar’daki Kavak Sarayı’nın mezarına gömdürtmüştü. Mezarının üstüne de manzum kitabesi bulunan bir kabir taşı diktirmişti. Kitabede de şöyle yazıyordu: “Zıllı Hat Hazretleri Osman Hanı’na; Sisli Kız nam atı ölmüştür./ Emri yezdaniyle mevt irişecek./ Bu makam içre o gömülmüştür.”