Paha biçilemeyen konser!

Paha biçilemeyen konser!
Paha biçilemeyen konser!
Burcu Göker, 1684 yapımı, paha biçilemeyen Stradivarius kemanla, New York'taki Long Island Methodist Church'ta konser verecek.


Mustafa KÜÇÜK

iSTANBUL- Fansa’daki Barbara Krakuer Festivali’nde kendisine tahsis edilen 1 milyon dolarlık kemanla konser veren ve uluslararası otoritelerin "Kemanın Yeni Divası" olarak tanıttığı Burcu Göker, bu yıl da 1684 yapımı, paha biçilemeyen Stradivarius kemanla, New York’taki Long Island Methodist Church’ta konser verecek. Göker, dünyanın önemli müzisyenlerinin yer alacağı iki günlük programda ABD’li piyanisti Eric Jankens eşliğinde, aralarında ünlü Türk besteci Ahmet Adnan Saygun’un "Horon" parçasının da yer aldığı kendisinin ve ünlü bestecilerin parçalarının yer aldığı iki ayrı resital sunacak.

Paha biçilemez kemanla çalacak

Burcu Göker, ABD’li piyanist Eric Jenkins’le, "2010 Türkiye Turnesi"nden önce 7-8 Mayıs 2010 tarihlerinde New York’da bir dizi konser verecek. Göker, Gradoux-Matt Rare violins sponsorluğunda, parlayan yıldızların yer aldığı "Stradivarius Keman Resitalleri Serisi"nde, 7 Mayıs Cuma günü saat 19.30’da WMP Concert Hall’da, 8 Mayıs Cumartesi günü de saat 19.30’da Long Island Chamber Players ve Gradoux-Matt Rare violins sponsorluğunda, Long Island Methodist Church’de iki konser verecek. Gradoux-Matt Rare Violins tarafindan, ünlü keman yapımcısı Antonio Stradivarius’ın 1684’te yaptığı paha biçilemez kemanla, George Enesco, Felix Mendelsshon ve Paul Schoenfield’in eserlerini çalacak.

Yoğun Türkiye turnesi

Burcu Göker, New York resitallerinin hemen ardından, genis kapsamlı bir Türkiye turnesi gerçekleştirecek. Burcu Göker-Eric Jenkins "Keman-Piyano" ikilisi, 11 Mayıs’ta İstanbul Caddebostan Kültur Merkezi, 12 Mayıs'ta Konya Selçuk Üniversitesi, 17 Mayıs'ta Düzce Üniversitesi, 18 Mayıs'ta Akçakoca MYO, 20 Mayıs'ta Kocaeli Üniversitesi, 21 Mayıs'ta Malatya İsmet İnönü Üniversitesi, 28 Mayıs'ta İstanbul Halis Kurtca Kültür Merkezi ve 31 Mayıs'ta Eskişehir Belediyesi Konser Salonu’nda, canlı performans sergileyecekler.

Özel yetenekli öğrenci

Florida State Üniversitesi’nde tam burslu öğrenci olarak doktora yapan, aynı zamanda yaylı çalgılar dörtlüsü olan "Eppes Yaylı Çalgılar Dörtlüsü"nde yer alan Burcu Göker, keman eğitimine 8 yaşında İstanbul Üniversitesi Devlet Konservatuarı’nda özel yetenekli öğrenci olarak başladı. Fransa’daki Barbara Krakuer Festivali’nde kendisine tahsis edilen 1 milyon dolarlık kemanla konser verdi. 100’ü aşkın bestesi var. Calgary Üniversitesi’ndeki master eğitimini okul tarihinde bir ilke imza atarak 4 tam puanla tamamladı. Kanada’da Calgary Senfoni Orkestrası’nin önünde solist olarak Tchaikovsky Keman Koncertosu’nu yorumladı. Üniversite rektörü, dekanı ve profesörleri ona, konserinden sonra "kemanın yeni divası" dediler. Doktora bursu vermek için dünyanın en popüler üniversitelerinden çağrı aldı. Burcu Göker, Florida State Üniversitesi’ni tercih etti. Tam burslu olarak doktora eğitimini yaparken asistan olarak da araştırmalarını yürütüyor.