Pamuk en çok Türkiye'de okunuyor

Pamuk en çok Türkiye'de okunuyor
Pamuk en çok Türkiye'de okunuyor

Pamuk, Norman Mailer ödülünü dün aldı.

Kitapları ABD’den Çin’e İran’dan Hindistan’a dünyanın dört bir yanında 50’ye yakın dile çevrilse de Orhan Pamuk, hâlâ en çok, polis korumasıyla sokağa çıkabildiği Türkiye’de satıyor. ABD’li ünlü yazar Norman Mailer anısına verilen prestijli Norman Mailer Yaşam Boyu Başarı Ödülü’nü dün gece New York’taki ünlü Cipriani Restoranı’nda düzenlenen özel gala gecesinde alan Orhan Pamuk, gazetecilerin kitap satışlarıyla ilgili sorusunu “Satışlarla ilgili tek tek bir şey söyleyemeyeceğim. Ama kitaplarım sadece ABD’de değil, Çin’de de, dünyanın pek çok yerinde de okunuyor. Amerikan okuru, Türk okuru gibi kitaplarımı seviyor. Ama unutmayın, Orhan olarak dünyada en çok hâlâ Türkiye’de okunuyorum” şeklinde cevapladı.
Tören öncesinde Türk gazetecilere konuşan Pamuk, Norman Mailer’in demokrat, Amerikan kurulu düzenine karşı, Amerika’nın Vic-tor Hugo’su gibi bir yazar olarak tanımlayıp ekledi: “Bu ödül benim için büyük şeref, çok zevk alarak ve şeref duyarak bu ödülü alıyorum, çok sevinçliyim. Ödüller cesaret veriyor, hayatımıza renk veriyor.”
Türk edebiyatı büyük bir edebiyat olduğunu, bütün dünyada artık yavaş yavaş duyulduğunu belirten Nobel ödüllü Orhan Pamuk, gala gecesine kız arkadaşı Hint asıllı yazar Kiran Desai’yle katıldı.