Pamuk, İstanbul'u Barcelona'ya taşıdı

Pamuk, İstanbul'u Barcelona'ya taşıdı
Pamuk, İstanbul'u Barcelona'ya taşıdı
Nobel edebiyat ödüllü yazar Orhan Pamuk'un gözüyle İstanbul'un anlatıldığı bir sergi, İspanya'nın Barcelona kentinde açıldı.

"Pamukla İstanbul" adıyla Katalonya özerk yönetimine ait Robert kültür ve sanat sarayında açılan serginin tanıtımı, Katalonya özerk yönetim başkan yardımcısı Josep Lluis Carod Rovira, sergi komiseri olan gazeteci Ricard Ruiz Garzon, Katalan yönetiminin temsilcileri ve Türkiye’nin Barcelona Başkonsolosluğu’ndan yetkililerin katılımıyla bugün yapıldı.

Rovira, açılış dolayısıyla yaptığı konuşmada, "İki ülke arasındaki kültürel ilişkileri zenginleştirecek, İstanbul’u Katalanlara tanıtacak bir sergi. Orhan Pamuk , Katalonya’da çok okunup, beğenilen bir yazar. Bu sergide nostaljik bir atmosferde ve gündelik yaşam yansıtan bir şekilde Orhan Pamuk’un gözüyle İstanbul’u tanıma fırsatı bulunuyor" dedi.

Orhan Pamuk’un "İstanbul. Hatıralar ve Şehir" adlı kitabında anlattığı, çocukluğu ve gençliğindeki İstanbul’a ait siyah-beyaz fotoğrafların yer aldığı sergide ayrıca, ünlü yazarı anlatan 9 dakikalık bir video da gösteriliyor. Ünlü fotoğrafçı Ara Güler’e ait olan Nişantaşı, Cihangir , Beyazıt gibi İstanbul’un önemli semtleriyle ile Boğaz ve Ayasofya gibi tarihi yerlere ait olan fotoğrafların da olduğu sergide, Pamuk’un "İstanbul. Hatırlar ve Şehir" kitabından bölümlerde ziyaretçilere sunuluyor.

Sergi komiseri Garzon’un ufak ayrıntılara önem verdiği görülürken, ziyaretçileri, Türk halılarıyla kaplı, duvarında büyük bir İstanbul resminin olduğu ve fonda Türk müziğinin çaldığı bir kahve odasından geçirerek sergi salonuna alması ilgi çekiyor.

Garzon, serginin açılmasında, gerek Orhan Pamuk’un Barcelonalılar tarafından çok sevilmesinin, gerekse İstanbul’un 2010 Avrupa kültür başkenti olmasının önemli rol oynadığını belirtti. 14 Nisan’dan itibaren ziyaretçilere kapısını açacak sergi, 31 Temmuz tarihine kadar açık kalacak. (aa)


    ETİKETLER:

    Orhan Pamuk

    ,

    Cihangir