Paralel evren buluşması

Paralel evren buluşması
Paralel evren buluşması
Trompet üstadı Norveçli Nils Petter Molvær ve Alman tekno gurusu Moritz Von Oswald, 11 Aralık Çarşamba 20.30'da Babylon'da.
Haber: UMUT EROĞLU / Arşivi

Bilim kurgulara ait paralel evren teorileri, birbirinin tıpkı aynısı ve fakat farklı gerçeklik ve olay örgüleri yaşanan iki boyutu anlatır. Benliğinizin tam yansımasını bir başka evrende bulduğunuzu düşünün; farklı ruh halleri ve meşgalelerle uğraşıyor ancak sizinle aynı hislere sahip… Trompet üstadı Norveçli Nils Petter Molvær ve Alman tekno gurusu Moritz Von Oswald’ın birlikte icra ettiği müziğin işte böyle bir karşılaşma duygusu var. Von Oswald, 1990’larda tekno müziğin etkili isimlerinden biri haline gelerek türün evrimine önemli katkılarda bulundu. Berlin’de minimal techno müziğiyle bir ekole dönüşürken, ‘dub techno’ türünün öncüleri arasında bulundu ve yaratıcılığını ispatladı. Molvær ise geleceğin cazını yapılandıran isim olarak anılıyor.
Nils Petter Molvær, (molveer okunur) 1997’deki ilk albümü ‘Khmer’ ile elektronik ve cazın birlikte yepyeni bir tepkimeye yol açabileceğini sinyallerini verdi. Kuzey ışıklarına fon müziği olabilecek trompet tınısını, kristal mağaralarındaki su damlalarına benzeyen ritim vuruşlarını ve dış dünya seslerini caz biçimiyle harmanlamayı bugüne kadar sürdürdü. Bazen sınırların dışına taşıp sadece uzaylıların anlayacağı bestelere imza atmış olsa da çoğunlukla yörüngede kalmayı başardı. Özellikle farklı müzisyenlerle imza attığı projeler, geleceğin caz müziğine ilham verdi ve onu eşsiz bir konuma yerleştirdi. ‘Recoloured’ ile ‘Remakes’ gibi bestelerinin dj’ler tarafından yeniden yorumlandığı albümler, caz ve elektroniğe ilgi duyanlar için kaçırılmaması gereken baş yapıtlar arasında yer alıyor. Kendi dünyalarını yaratmayı başarmış iki ustanın buluştuğu bu gece , size de bir yıldız geçidi aralıyor olabilir.


  ETİKETLER:

  Dünya

  ,

  caz

  ,

  Gece

  ,

  Bilim

  ,

  ruh

  ,

  kuzey

  ,

  paralel

  ,

  karşılaşma