Paranın mucidi Lidyalılar'ı tanıyalım

Paranın mucidi Lidyalılar'ı tanıyalım
Paranın mucidi Lidyalılar'ı tanıyalım

?Lidyalılar? sergisi Yapı Kredi Vedat Nedim Tör Müzesi?nde.

İSTANBUL - Yapı  Kredi Vedat Nedim Tör Müzesi, Anadolu’nun arkeolojik zenginliklerini gündeme getiren Anadolu Uygarlıkları sergi dizisinin bir yenisiyle Lidyalıları ve yaşayışlarını anlatıyor. ‘Lidyalılar ve Dünyaları’ adlı sergi bugünden itibarin 15 Mayıs’a kadar görülebilecek. Sergi, Yapı Kredi Kültür Sanat Yayıncılık, Kültür ve Turizm Bakanlığı Kültür Varlıkları ve Müzeler Genel Müdürlüğü ve Sardes Kazı  Başkanlığı işbirliğiyle açıldı.
‘Lidyalılar ve Dünyaları’, 1999 yılında ‘Akdeniz’in Mor Binyılı’ isimli sergiyle başlayan Anadolu Uygarlıkları sergi dizisinin 11. sergisi. Sergide, parayı icat ederek Doğu ve Batı arasındaki kültür alışverişinin sağlanmasında önemli rol oynayan Lidya uygarlığı tümüyle ele alınıyor. Başta Manisa Müzesi olmak üzere çeşitli müzelerden gelen toplam 245 eser, ziyaretçilere Lidya Krallığı’nın günümüze kadar ulaşan tarihini anlatıyor. Sergide, Lidya kazılarında elde edilen sikkeler, mutfak gereçleri, savaş aletleri, kozmetik eşyaları, takılar ve kıyafetler görülebilecek. ‘Lidyalılar ve Dünyaları’,  aynı zamanda kapsamlı bir Lidya ansiklopedisi niteliğini taşıyan sergi kataloğuyla da meraklılarına sunuluyor.
Sergiye paralel olarak pek çok etkinlik de düzenleniyor. Bugün 18.30’da Prof. Dr. Nicholas Cahill ve Prof. Dr. Crawford H. Greenewalt Yapı Kredi Sermet Çifter Salonu’nda sanatseverlerle buluşup Lidya uygarlığını anlatan bir söyleşiye katılıyor. Ayrıca Lidya-Pers hazinelerinden oluşan Karun Hazineleri’nin 25 yıl sonra Türkiye’ye geri getiriliş hikâyesi, 19 Mart’ta Özgen Acar’ın katılacağı söyleşide ele alınacak. (Kültür Sanat)