Parlayan Yıldızlar'a dahil olmaktan...

Parlayan Yıldızlar'a dahil olmaktan...
Parlayan Yıldızlar'a dahil olmaktan...
İş Sanat'ın Millî Reasürans'ta ücretsiz düzenlediği Parlayan Yıldızlar serisinin bu akşamki konuğu genç ve yetenekli piyanist Ferhat Can Büyük olacak. Saat 20.00'de başlayacak konserde Scarlatti, Beethoven ve Chopin'in eserlerini yorumlayacak Büyük, "Parlayan Yıldızlar serisi profesyonel yaşamlarının başındaki biz genç müzisyenler için büyük önem taşıyor. Buna dahil olmaktan heyecan ve mutluluk duyuyorum" diyor.

İlk sahne deneyiminizi henüz 6 yaşındayken yaşamışsınız. Ailenizde müzikle ilgilenen başka birileri var mı? Piyano çalmaya nasıl başladınız?
Babam da müzisyendir ve ses kayıt teknisyenidir. Bu yüzden küçüklüğümden beri müzik, müzisyenler ve enstrümanlarla iç içeyim. Düzenli piyano çalışmaya 5 yaşımda Aytaç Rıza Guliyeva ile başladım.

Eğitiminizi İstanbul Üniversitesi Devlet Konservatuvarı’nda sürdürüyorsunuz. Okul haricinde katıldığınız festival, yarışma ve atölye çalışmalarından bahseder misiniz?
Antalya Piyano ve Uluslararası Bitola Klasik Müzik Festivalleri ilk aklıma gelenler. Atölye çalışmaları olarak İdil Biret, Andre Diev, Herbert Schuch, Ewa Poblocka gibi önemli müzisyenlerle çalışma fırsatı buldum.

İş Sanat’ın Parlayan Yıldızlar serisinde sahne almak size ne hissettiriyor? Dinleyicileri nasıl bir repertuvar bekliyor?
Öncelikle bu organizasyonun yaratıcısı Meriç Soylu’yu saygı ile anmak isterim. İsmini hocamdan sıkça duymuştum ve ne yazık ki tanışma imkânım olmadı. Ancak O’nun başlattığı İş Sanat’ın organizasyonu ile Soylu ailesinin devam ettirdiği Parlayan Yıldızlar Serisi profesyonel yaşamlarının başındaki biz genç müzisyenler için büyük önem taşıyor. Buna dahil olmaktan heyecan ve mutluluk duyuyorum. Bu resital için Barok, Klasik ve Romantik dönem eserlerinden oluşan İş Sanat’a özel bir program hazırladım. Konserimi izlemeye gelenler, Scarlatti, Beethoven ve Chopin eserlerinden oluşan bir seçki dinleyecekler.

Sahnede mutlaka seslendirmek isterim dediğiniz bir eser ya da bir gün mutlaka birlikte aynı sahneyi paylaşmak isterim dediğiniz bir isim / orkestra var mı?
Bu günlerde Beethoven 4. Konçerto üzerinde çalışıyorum. Umarım yakın gelecekte bu eseri bir orkestra eşliğinde seslendirme fırsatı bulabilirim.

İdil Biret, Ewa Poblocka, Andre Diev gibi çok önemli sanatçıların ustalık sınıflarına katıldınız. Kendinize örnek aldığınız isimler, sanatçılar var mı?
İdil Biret Cumhuriyet’imizin yetiştirdiği, dünyada yorumculuğu ile kendini kabul ettirmiş çok önemli bir sanatçımız. Müzikle olan yolculuğumda her zaman benim için en iyi örnek olmuştur.

Geleceğe yönelik hedefleriniz neler?
Enstrüman eğitimimde kat etmem gereken uzunca bir yol var. Eğer mümkün olursa bunun bir kısmını yurt dışında gerçekleştirmek istiyorum. Bu imkânı bulabilirsem farklı ülkelerin müzisyenleri ile bir araya gelmek...

İleride kendinizi nerede görmek istiyorsunuz?
Enstrümanımla klasik müzik repertuarını yüksek seviyelerde icra edebileceğim bir müzisyen olabilmek en büyük idealim.

Ferhat Can Büyük’ün 28 Nisan Salı saat 20.00’de Millî Reasürans Konser Salonu’nda gercekleştirilecek ücretsiz konseri için 0212 316 1083 numaralı telefondan veya issanat@isbank.com.tr adresinden rezervasyon yaptırabilirsiniz.