Paşolar ve Piker en iyi 40 mimar arasında

Paşolar ve Piker en iyi 40 mimar arasında
Paşolar ve Piker en iyi 40 mimar arasında

Emre Arolat Mimarlık ın ortaklarından Gonca Paşolar ve Kerem Piker, 40 yaş altındaki en iyi mimarlara verilen Europe 40 Under 40 ödüllerini kazandı.

İSTANBUL - EAA-Emre Arolat Architects ortaklarından Gonca Paşolar ve Kerem Piker, Avrupa’da gelecek vaadeden 40 yaş altındaki en iyi mimarlara verilen 2010 Europe 40 Under 40 ödüllerinin sahibi oldu. Ödülü Türkiye’den almaya hak kazanan iki mimarın da EAA bünyesinde yer alması yarışmadaki en dikkat çekici başarılardan biri olarak kayıtlara geçti.
The European Centre for Architecture Art Design and Urban Studies ile Chicago Athenaeum Mimarlık ve Tasarım Müzesi kurumları tarafından, dünya mimarisinin geleceğine ışık tutacak yeni jenerasyonu teşvik etmek amacıyla, her yıl Avrupa ülkelerindeki başarılı genç mimarlara verilen ödüllerde, yarışmaya başvuran mimarların farklı kategorilerdeki projelerini, çağdaş mimariye gösterdikleri yenilikçi yaklaşımlar, son inşaat teknolojilerin kullanımı, farklı materyallerin araştırılması, enerji tasarrufu ve çevre duyarlılığı, inşa edilecek bölgeyle uyumluluk gibi kriterler dikkate alınıyor. Dereceye giren 17 ülkeden 40 mimarın projeleri ilk olarak ekim ayında Madrid’de yapılacak The City and the World sempozyumu sırasında sergilenecek. Yıl boyunca Avrupa’nın farklı şehirlerinde dolaşacak gezici serginin son durağı ise ABD’deki dünyaca ünlü Chicago Athenaeum Mimarlık Müzesi olacak. (Kültür Sanat)