Patilerin savaşı

Tarih boyu savaşlarla sarsılan dünyadaki belki de en şiddetli savaş evimizin sevimli konukları kediler ve...

İSTANBUL - Tarih boyu savaşlarla sarsılan dünyadaki belki de en şiddetli savaş evimizin sevimli konukları kediler ve köpekler arasında yaşanmaktadır. Nedeni bilinmez ancak bu iki canlının birbirlerine duyduğu öfke de bitmek bilmez. İşte bu sıra dışı düşmanlık Lawrence Guterman'ın 'Kediler ve Köpekler'iyle (Cats and Dogs) beyazperdeye taşınıyor. Bilgisayar teknolojilerinin yardımıyla gündelik hayatımızda rastladığımız türdeşlerinden çok farklı şekillere giren kedi ve köpek kahramanlarımıza filmde, Jeff Goldblum, Elizabeth Perkins ve Alexander Pollock eşlik ediyor.
İnsanoğlu tarafından bilinmeyen, kediler ve köpekler arasındaki dünyanın hâkimiyetini ele geçirmek için süren savaş bir anlaşmayla sona ermiştir. Ancak barış düşünüldüğü gibi
uzun sürmeyecektir. Güç delisi İran kedisi Mr. Tinkles, tarih boyu insanın en iyi dostu olarak bilinen köpeklerden intikam almak ve dünyayı ele geçirmek için kedigillerden kurulu bir orduyu harekete geçirmek üzeredir.
Çaylak köpeğe büyük görev
Köpekler bu tehlikeden habersizdir. Üst düzey yetkililerinden biri görevinden ayrılmış, onun yerine ise çaylak ajan köpek Beagle gelmiştir. Kedilerin sinsi planları karşısında tam anlamıyla savunmasız bir durumdadırlar. Korumaları gereken sadece kendileri değil, insan ırkıdır da. Çünkü kediler insanların kendilerine haksızlık yaptığını düşünerek onlardan da intikam almaya karar vermişlerdir.
Çılgın komutan Mr. Tinkles ve üstün eğitimli kedi askerler harekâta başlar. İnsanoğlunun ve köpeklerin geleceği ise henüz kendini kanıtlama imkânı bulamamış Beagle'ın patilerinin arasındadır. (Kültür Sanat)