Paul Auster 1 numara

Paul Auster 1 numara
Paul Auster 1 numara
Türkiye'ye gelsin, gelmesin tartışmalarıyla gündemde olan Paul Auster'in son kitabı 'Kış Günlüğü' Radikal Kitap'ın çok satanlar listesine 1 numaran girdi

Çağdaş Amerikan edebiyatının ünlü isimlerinden Paul Auster, son iki haftadır Türkiye gündeminin ilk sıralarında. Yoğun biyografik unsurlar taşıyan son kitabı ‘Kış Günlüğü’, Amerika’dan önce Türkiye’de Can Yayınları tarafından yayımlanan Auster, Hürriyet’e verdiği söyleşide 100’e yakın gazetecinin tutuklu olduğu Türkiye’ye gelmek istemediğini söylemiş, Başbakan Erdoğan “Gelsen ne olur, gelmesen ne olur, aman gel!” diye Auster’a cevap vermiş, akabinde ‘gelsindi/gelmesindi’ tartışmaları alevlenmişti.
Tüm bu polemikler Paul Auster kitaplarının satışına hayli olumlu yansımış görünüyor. Zira aralık sonunda çıkan ‘Kış Günlüğü,’ geçen hafta hiç yer yer almadığı Radikal Kitap’ın çok satanlar listesine bu hafta 1 numaradan girdi. Bu da kitabın satışının bir 1 hafta içinde iyice arttığının işareti.
Radikal Kitap’ın Türkiye genelindeki D&R mağazaları, İmge, Pandora, Mephisto, Remzi, Ada Kültür gibi popüler kitapçıların yanı sıra idefix, kitapyurdu gibi popüler internet siteleri dahil 10 farklı noktasından edindiği satış grafiklerine göre düzenlediği çok satanlar listesi, bu alanda Türkiye’nin en güvenilir istatistiğini yansıtıyor. Radikal Kitap’ın listesi, bu noktalardan gelen en çok satan 10 kitap, 1’inciye 10 puan ikinciye 9 puan şeklinde puanlanarak oluşturuluyor.
Can Yayınları’ndan aldığımız bilgiye göre ‘Kış Günlüğü’nün 1. baskısı 21 bin adet yapılmış. Yoğun talep üzerine her biri 5 bin adetlik 2. ve 3. baskı gelmiş. Can’ın basın iliykiler sorumlusu Şebnem Sorel, bu satış rakamının normal olduğunu belirtip ekliyor: “Paul Auster, Türkiye’de her zaman ilgi gören bir yazar. Öyle olmasaydı 1. baskıyı 21 bin adet yapmazdık.”
Kısa süre önce Turkuvaz Kitap’tan çıkan Paul Auster’ın ‘Cam Kent’ romanının çizgi roman versiyonu ise 3 bin 500 adet basılmış. Şimdiden 2 bin 500 adet satılan ‘Cam Kent’ de yakın zamanda ikinci baskıyı yapacak gibi görünüyor.

Büşra Ersanlı ‘içeriden’ yazdı
 
Radikal Kitap’ın yarın çıkacak sayısında dört önemli söyleşi yer alıyor: Taha Akyol’la yeni kitabı ‘ Atatürk ’ün İhtilal Hukuku’, Ece Temelkuran’la köşe yazılarından oluşan ‘Kayda Geçsin’, Enver Aysever’le ‘Yazgıcılar’, tarihçi Feridun Emecen’le ise son kitabı ‘Kehanet ve Fetih’ üzerine konuştuk. Radikal Kitap’ın bu haftaki sürprizi ise KCK soruşturması kapsamında tutuklanan siyaset bilimci Büşra Ersanlı’nın ‘içeride okuduğu kitaplar’ yazısı... Bu sayıda Faruk Duman ve Hakan Karahan’ın son romanları dahil toplam 41 kitap tanıtılıyor.