Pek bir 'Gotik'

Pek bir 'Gotik'
Pek bir 'Gotik'
Meksikalı yönetmen Guillermo del Toro, son filmi 'Kızıl Tepe'de hayaletleri öyküsünün arka planına yerleştirirken seyir zevki son derece yüksek 'gotik' bir korku filmine imza atmış.
Haber: UĞUR VARDAN - ugur.vardan@radikal.com.tr / Arşivi

KIZIL TEPE (Not: 3,5/5)
Yönetmen: Guillermo del Toro
Oyuncular: Mia Wasikowska, Tom Hiddleston, Jessica Chastain
Yapım: 2015, ABD
Süre: 119 dak.

Guillermo del Toro, ‘Hayalet hikâyeleri’ sever. Kariyerinin başında çektiği 2001 tarihli ‘Şeytanın Belkemiği’ne (‘El espinazo del diablo’) göz attığınızda bu sevginin ifadesini hemen bulabilirsiniz. Meksikalı yönetmen son filmi ‘Kızıl Tepe’de (‘Crimson Peak’), hayaletleri öyküsünün arka planına yerleştirirken seyir zevki son derece yüksek ‘gotik’ bir korku filmine imza atmış.
Film , varlıklı bir ailenin yazarlıkla haşır neşir olmak isteyen kızı Edith’in, her daim ablasıyla hareket eden tuhaf bir İngilize âşık olup Amerika’yı terk etmesini ve Ada’ya taşınarak burada gizemli bir şatoda yaşadıklarını anlatıyor.
Del Toro, senaryosunu Matthew Robbins’le birlikte kaleme aldığı ‘Kızıl Tepe’de çağrışımları çok güçlü bir yapıta imza atmış. Aslında Edith’in, bir sahnede kendisine ‘Jane Austin’ benzetmesi yaparak küçümsemek isteyenlere “Mary Shelley demeniz daha doğru olur” uyarısı yapmasıyla ‘Kızıl Tepe’ elini fazlasıyla açık ediyor.

TİM BURTON HAVASI
Evet, bu film ‘Gotik’ geleneğin edebiyat ve sinemadaki öncülerine bir saygı niteliğinde... Ve bu saygının neredeyse bütün gerekliliklerini yerine getiriyor. Özellikle Brandt Gordon’un sanat yönetimi ve Kate Hawley’in kostüm tasarımı üst düzeyde.
Oyunculuklara gelince, daha çok Tim Burton’ın ‘Alis Harikalar Diyarı’ndasıyla tanınan Avustralyalı Mia Wasikowska Edith’te, İngiliz Tom Hiddleston (namı diğer ‘Thor’un üvey kardeşi Loki) Sir Thomas Sharpe’da, Jessica Chastain da abla Lucille’de çok başarılı. Özellikle Chastain’e ‘gizem ve kötülük’ çok yakışmış...
‘Kızıl Tepe’, Tim Burton filmleri havası tadı taşırken öykü düzleminde hem Jarmusch’un ‘Only Lovers Left Alive’ı hem de klasik bir metin olan ‘Güzel ve Çirkin’ akla geliyor. Toparlarsak Del Toro’nun filmi, evet bir ‘Pan’ın Labirenti’ değil ama iyilik, kötülük, yalnızlık ve tutku üzerine estetik yüklü bir yapım, kaçırmayın derim...