Peki ya insan hakları!

Hayvan Haklarını Koruma Derneği, geçen ay yeni yasalar getirerek Hollywood'un filmlerde kullandığı hayvanları...

LOS ANGELES - Hayvan Haklarını Koruma Derneği, geçen ay yeni yasalar getirerek Hollywood'un filmlerde kullandığı hayvanları daha iyi korumasını sağlamaya çalıştı. Bunun sebebi ise 'American Outlaws'un çekimi sırasında bir atın kaza sonucu uçurumdan düşerek ölmesiydi.
Bu gelişmeler sonucunda şu günlerde Hollywood'lu yapımcılar hayvanlara 'bir yanlış yapmamak' için çok uğraşıyor, ne de olsa hayvanseverlerin gözü onların üstünde.
"Peki ya insanlar, onların haklarını kimse korumuyor!" diye soruyor 'Kediler ve Köpekler'in yapımcısı Chris DeFaria.
Onlar Robert De Niro değil
DeFaria, bu cümleyi espri olsun diye söyledi belki ama usta sinemacı 'Kediler ve Köpekler'in çekimlerinde gerçekten zor anlar yaşamış. "Onlar Susan Sarandon ya da Robert De Niro değiller. Zamanlarının çoğunu sette bir o yana bir bu yana dolaşıp yemek arayarak geçiriyorlar!" diyen DeFaria bir daha hayvanların rol alacağı bir filmde görev almamaya karar vermiş.
Filmde hayvanların kullanıldığı sahnelerin yüzde 70'inin gerçek hayvanlarla çekildiğine dikkat çeken DeFaria hayvanların özel eğitmenler tarafından rollerine hazırlandığını, ancak süre çok kısa olduğu için yine küçük aksamalar olduğunu sözlerine ekliyor. Örneğin filmin en önemli sahnesinde başrol oyuncusunun, tuvaletinin gelmesi ve bir ağaca yönelmesi gibi!
Çekim sırasındaki sorunlar bununla da bitmemiş. Bilgisayar teknolojilerinin kullanıldığı sahneler de hayli zorlayıcıymış. Filmin hırslı kedisi Mr. Tinkles'ın yaratmak altı teknik elemanın dört ayını almış.
Chris DeFaria'ya göre bir diğer sorun bilgisayarla hazırlanan hayvan görüntülerinin
gerçeğe çok yakın olmasının gerekliliği;
"Mesela 'Jurassic Park'taki dinozorları hiçbirimiz görmedik, bu nedenle onların mutlu oldukları zaman ne yapmaları gerektiğini bilmiyoruz. Ancak konu kediler ve köpekler olunca onların her hareketi fazlasıyla gerçekçi olmalı. Her an birlikteyiz ne de olsa!" diyor.
(Empire)