Pekinel kardeşler yenetek avına çıkıyor

Pekinel kardeşler yenetek avına çıkıyor
Pekinel kardeşler yenetek avına çıkıyor

Güher-Süher Pekinel kardeşler altı ilden müzisyenleri dinleyecek.

Güher-Süher Pekinel kardeşler, üstün yetenekli gençlerin uluslararası birer virtüöz olabilmeleri için Türkiye'yi dolaşacak

İSTANBUL - Güher-Süher Pekinel kardeşler, Türkiye’nin yeni ‘harika çocukları’nı bulmak amacıyla bir proje geliştirdi. Onduline Avrasya’nın desteğiyle hayat bulan proje, konservatuvarlardaki üstün yetenekli gençlerin önünü açmayı, onlara daha iyi eğitim ve kendini gösterme olanakları sunmayı amaçlıyor. Proje dahilinde Türkiye’nin altı ilindeki konservatuvarlarda eğitim gören gençler içinden üstün yetenekli olanlar seçilecek. İstanbul, Ankara, İzmir, Antalya, Mersin ve Eskişehir’de bulunan konservatuvarların flüt, piyano, klarnet, keman, çello ve kompozisyon bölümü öğrencileri özel bir jüri tarafından dinlenecek. Her okuldan yetenekli gençler üç yıl süreyle yerli ve yabancı hocalardan etkin müzik eğitimi alarak dünyaca ünlü birer virtüöz olma yolunda ilk adımlarını atacak. Seçilen öğrencilere ayrıca Avrupa ve Amerika’da master eğitimi almaları, uluslararası yarışmalara katılmaları ve bu yarışmalara hakkıyla hazırlanabilmeleri için gerekli olanaklar sağlanacak. 

Konservatuvarlarda sınav
Ekim ayında İzmir ve İstanbul konservatuvarlarında gerçekleştirilen seçmeler, 17 Şubat’ta Akdeniz Üniversitesi, 18 Şubat’ta Mersin, 22 Şubat’ta Hacettepe, 23 Şubat’ta Anadolu Üniversitesi ve 25 Şubat’ta Bilkent’teki seçmelerle sürecek.
Türkiye’nin önde gelen piyano virtüözleri arasında yer alan Pekinel kardeşler, müzik yaşamları boyunca eğitim projelerine önem veren iki sanatçı oldu. 3,5 yıl önce üstün yetenekli çocuklarının eğitim gördüğü TEVİTÖL Özel Lisesi’nde ‘G.S. Pekinel Müzik Bölümü’nü kuran iki sanatçı, bu yeni projeyle eğitim çalışmalarını daha geniş bir alana yayıyor. Pekinel’ler konuyla ilgili yaptıkları basın toplantısında Venezüella’da 300 bin çocuğa müzik eğitiminin sağlandığı ‘El Sistema’ modelinden ilham aldıklarını belirtti. El Sistema’nın başarısını 35 yıl boyunca iktidara gelen hükümetlerin hepsi tarafından desteklenmesine bağlayan Pekinel kardeşler; “Bu örnek doğrultusunda hükümetten, müzik eğitiminin tekrar müfredata dahil edilmesini ve okullarda bu alandaki eğitim sisteminin revize edilerek dünya standartlarına çıkarılmasını rica ve talep ediyoruz” dedi. (Kültür Sanat)