Pembe mutluluk iksiri

Geçtiğimiz on yılın son çeyreğinde müzik dünyası, Latin rüzgârlarıyla
serinledi durdu.
Haber: ATİLLA AYDOĞDU / Arşivi

İSTANBUL - Geçtiğimiz on yılın son çeyreğinde müzik dünyası, Latin rüzgârlarıyla
serinledi durdu. Bu esintinin dinmediğini geçen yıl, Caz Festivali'nin gözbebeği
'Buena Vista' tayfasının gördüğü ilgiyle anladık. Gene geçen yıl festival zamanları, bir başka Latin kökenli topluluk daha vardı ki, sessiz sedasız bir şekilde radyolarda ve sokaklarda çalına çalına 'hit' oldu çıktı. Üstelik 1997'de piyasaya çıkardıkları bir albümdeki parçalarıyla...
'Sympathique' adını verdikleri albümleriyle yaşlı-genç herkesin kalbini fetheden bu grubun adı Pink Martini... Oysa grubun, eski filmlerin içinden seçtikleri şarkıları, sambadan Latin ritimlerine, Fransız kabare şarkılarından ninnilere kadar açılan bir yelpazede kaynaştırarak kaydettikleri bu 'ilk' albümleri başlangıçta sadece ülkemizde değil, Latin ülkeleri dışında hiçbir yerde ilgi görmemişti.
İkisi kadın toplam 10 müzisyenin yakaladığı bu 'pembe' alaşım, günden güne büyüyen bir ilgiye mazhar olunca albüm de gün yüzüne çıktı. Portekiz'den yola çıkan 'Pink Martini İksiri' büyük oranda samimi yorumlarından geliyordu.
Bir araya geldikleri günden itibaren, hayranı oldukları soul müziğin efsane isimleri Al Green ve Eartha Kitt'den tutun da, Zaga'nın jeneriğindeki şarkının sahibi Squirrel Nut Zippers'a kadar birçok
isimle aynı sahneyi paylaşma imkânı buldular. Kim Coles, Gus Van Sant ve Queen Latifah onlarla birlikte söyledi. Hatta 1998 Cannes Fim Festivali'nde AIDS ile savaşa destek amacıyla Elton John ve Ringo Starr'la beraber Beatles'ın 'Twist and Shout'unu seslendirdiler.
Japonca bile söylüyorlar
Grup elemanları 'Sympathique' adlı şimdilik 'tek' albümlerinde bizleri, ülke ülke, diyar diyar dolaştırıyor. Ödünç aldıkları şarkıları kendi özgün dillerinde söyleyen grubun bu albümü, Japoncadan Yunancaya, Fransızcadan İspanyolcaya kadar yayılan bir dil seremonisi gibi...
Son zamanlarda yeni albümlerini hazırladıkları haberini aldığımız topluluk, Caz Festivali'ne, DHL'nin sponsorluğuyla geliyor. Pink Martini üyeleri 18 ve 19 Temmuz geceleri Esma Sultan Yalısı'nda sevenleriyle buluşacak. Sting kadar 'popüler', Nick Cave kadar 'karanlık', değiller belki ama onlar kadar 'özel' ve 'renkli' olduklarını söyleyebiliriz.
'Sympathique', aradan geçen dört yıl içinde 'zamana bağlı bir albüm' olmadığını çoktan kanıtladı. Bizce de insanın içini yaşama sevinci ve coşkuyla dolduran, samimi bir albüm bu. Sahiplerini yakından görmek bize mutluluk verecek.