Penisli işe erişim engellendi

Sanatçı Elif Öner’in penis büyütücü reklamı sergilediği ‘Hysteria’ çalışmasına kaynaklık eden elgizmuseum.com adlı internet sitesi, Elgiz Müzesi tarafından açılan davanın ilk duruşmasında kapatıldı.
Öner, Elgiz Müzesi’nde açılan ‘Müze İçinde Bir Müze’ sergisi için müzenin ‘org’ uzantılı adresinin ‘com’ versiyonunu satın alıp burada ‘Hysteria’ çalışmasını sergilemiş, sergi bitiminde de müze tarafından mahkemeye verilmişti. Mahkemenin dava sonuna dek kapalı kalmasına karar verdiği site, dava sonunda bir marka ihlali olmadığı takdirde tekrar erişime açılacak.
İlk duruşma sonrası sorularımızı yanıtlayan Öner, karardan memnun olmadığını, dava bu haliyle kapatılırsa temyize gideceğini belirtti. “Elgizlere ne maddi ne manevi zarar verdiğime inanıyorum” diyen Öner, karşı tarafın avukatının sözlü savunmada “Çok affederseniz, utanarak söylüyorum, penis resmi var” tabirini kullandığını ancak bünyesinde radikal işleri barındıran Elgiz Çağdaş Sanat Müzesi’nin bu durumu yanlış bulmadığını bildiğini, olayı kasten muhafazakâr bir noktaya çekmeye çalıştıklarını düşündüğünü söyledi.