Pera'da Japon rüzgârı

Pera'da Japon rüzgârı
Pera'da Japon rüzgârı

Yaşamını İpek Yolu nu resmetmeye adamış Japon sanatının büyük ustası Ikuo Hirayama ya ait 38 resim Pera Müzesi nde sergilenecek.

İSTANBUL - Suna-İnan Kıraç Vakfı Pera Müzesi, Türkiye’de Japon Yılı etkinlikleri kapsamında İstanbul’da ‘Made in Japan’ rüzgarı estirecek iki yeni sergiye hazırlanıyor: ‘Ikuo Hirayama-Türkiye Batıyla Doğu Arasında Bir Kültür Kavşağı’ ve ‘Japonya Medya Sanatları Festivali İstanbul’da-2010’.
6 Ağustos-3 Ekim arasında ziyaret edilebilecek sergilerden ‘Ikuo Hirayama-Türkiye Batıyla Doğu Arasında Bir Kültür Kavşağı’nda Nihonga resminin büyük ustası Ikuo Hirayama’nın 38 resmi yer alacak. Yaşamının önemli bir bölümünü Batı’yla Doğu’yu bağlayan İpek Yolu’nu resmetmeye adamış, Japonya’nın ilk UNESCO İyiniyet Elçisi Hirayama’nın, Japonya’da kendi adını taşıyan bir müzesi var.
‘Japonya Medya Sanatları Festivali İstanbul’da-2010’ başlıklı sergi ise Japon kültürünü yüksek teknoloji odaklı medya sanatları aracılığıyla sunacak. Japonya Kültürel İşler Ajansı tarafından 1997’den beri düzenlenen bu festivalden seçme yapıtlardan oluşan sergi, ‘Anlatıcı Akıl’ ve ‘Yaratıcı Akıl’ başlıkları altında manga, animasyon, oyunlar ve interaktif sanat gibi bölümlerden oluşacak. (Kültür Sanat)