Pera'da 'Klasik Cumartesi'ler

Pera'da 'Klasik Cumartesi'ler
Pera'da 'Klasik Cumartesi'ler
Pera Müzesi, Ocak - Mayıs 2016 dönemine yeni bir klasik müzik konser serisi ile başlıyor. Farklı disiplinlerden beslenen 'Klasik Cumartesi' serisinin ilk konseri 12 Aralık Cumartesi günü saat 17.00'de Borusan Quartet ve kuşağının en iyi flütçüsü olarak tanınan Bülent Evcil ile gerçekleşiyor.

Pera Müzesi yeni konser serisi ‘Klasik Cumartesi’ ile klasik müzik sevenleri müzede buluşturmaya hazırlanıyor. Müzik yazarı Aydın Büke’nin sanat yönetmenliğinde, birçok farklı temaya değinen konserlerin ilki 12 Aralık’ta saat 17.00’de gerçekleşiyor.
Rönesans’tan günümüze seçilmiş yapıtları özgün projelerle İstanbullu sanatseverlerle buluşturmayı amaçlayan programın 12 Aralık’taki ilk konserinin solistleri, ülkemizin en yetenekli ve üretken oda müziği topluluklarından Borusan Quartet ile James Galway tarafından kuşağının en iyi flütçüsü olarak tanımlanan Bülent Evcil.

Türk resminin 'üryanlıkla imtihanı' Pera Müzesi'nde

Aralık’ta gerçekleşecek ilk konserinin ardından müzikseverleri 30 Ocak 2016’da Mozart’ın 260. yaş gününe özel olarak düzenlenen, bestecinin keman-piyano sonatlarından seçmelerin yer alacağı bir konser; 27 Şubat’ta yaylı çalgıların yapım aşamalarının da anlatılacağı “Ağaçtan Çalgıya” dinletisi; 19 Mart’ta bir müzede çalınabilecek en ilginç bestelerden birinin yorumlanacağı Mussorgski, “Bir Sergiden Tablolar”; 23 Nisan’da, Shakespeare’in 400. ölüm gününde, ünlü yazarın metinleri eşliğinde döneminin müziklerinin seslendirileceği bir dinleti ve 14 Mayıs’ta, Türkiye’nin ender çağdaş müzik topluluklarından Diskant Ensemble’ın ağırlanacağı bir konser bekliyor.

12 Aralık 2015 Cumartesi günü saat 17:00’da gerçekleşecek olan konserin biletleri Biletix’ten temin edilebilir. Pera Müzesi Dostları biletlerini %50 indirimli olarak müzeden alabilir. Yerler sınırlıdır ve numaralı değildir.

Borusan Quartet ve Bülent Evcil hakkında
2005 yılında Prof. Gürer Aykal öncülüğünde kurulan, Esen Kıvrak, Olgu Kızılay, Efdal Altun ve Çağ Erçağ’dan oluşan Borusan Quartet topluluğu Alban Berg Quartet, Julliard Quartet, Gürer Aykal, Joshua Epstein ve Maxim Vengerov gibi topluluk ve sanatçıların ustalık sınıfı çalışmalarında da yer aldı. 2010 yılında ilki düzenlenen Andante dergisi Klasik Müzik Ödülleri’nde “Yılın Oda Müziği Topluluğu” ödülünü alan topluluk, yine aynı yıl New York’taki Carnegie Hall’da finali gerçekleşen 2010 ICMEC Uluslararası Oda Müziği Topluluğu Yarışması’nda altın madalyanın sahibi oldu.

'Batı Yakasının Hikâyesi'ne adanmış festival


Bülent Evcil
Halen İstanbul Devlet Senfoni Orkestrası’nda Flüt Grup Şef Yardımcısı ve Borusan İstanbul Filarmoni Orkestrası’nda Solo Flütçü olan Bülent Evcil, Arturo Toscanini Filarmoni Orkestrası, İtalya Uluslararası Senfoni Orkestrası ve Sao Paulo Devlet Senfoni Orkestrası gibi uluslararası orkestralarda solo flütçü olarak yer aldı. Evcil, 2004 yılında Joaquin Rodrigo’nun otoritelerce dünyanın en zor flüt konçertosu olarak adlandırılan “Concierto Pastoral” başlıklı eserinin Türkiye’de ilk seslendirilişini İstanbul, Adana ve İzmir Devlet Senfoni Orkestraları eşliğinde gerçekleştirdi.