Perdeye düşen kareler

Tamburlar dönmeye başladı. Radikal'in basın sponsoru olduğu 6. Saydam Günleri dün Mimar Sinan Üniversitesi Odutoryum'da düzenlenen açılış gösterileriyle başladı.
Haber: OLKAN ÖZYURT / Arşivi

İSTANBUL - Tamburlar dönmeye başladı. Radikal'in basın sponsoru olduğu 6. Saydam Günleri dün Mimar Sinan Üniversitesi Odutoryum'da düzenlenen açılış gösterileriyle başladı. Ozan Sağdıç'ın buharlı trenlerin son dönemlerini anlatığı 'Demir Ejderlere Ağıt' ve 'Doğanın Şiiri Kapadokya'yla başlayan etkinlik Saydam Gösteri Bursu'nu alan M. Emin Ekşi'nin
'Kendini Yumurta Sanan Adam' gösterisiyle sürdü.
Profesyonel ve amatör fotoğrafçıları ortak bir zeminde buluşturma iddiasındaki etkinlik Turkcell, Fotoğrafevi ve İFSAK salonlarında, dokuz gün sürecek.
Her yıl bir ülke fotoğrafını mercek altına alan Saydam Günleri, bu sene Rusya'yı konuk ediyor. Son dönem Rus fotoğrafçılığına örnek olabilecek Dmitry Ershow'un 'Titreşim' başlıklı gösterisi bu bağlamda izlenebilir.
17 Ağustos depreminde ölen Mustafa Sabri Yalım ise 'Saygı Bölümü'nde anılıyor. Yalım'ın anısına KASK Kocaeli 1. Saydam Günleri'nde gösterilen 'Çeşitlemeler' gösterisi yeniden gösterilecek.
Geçen yıl başlayan 'Çağrılı Tematik Bölüm'ün bu seneki konusu 'Kriz' olarak belirlenmiş. Mehtap Yücel, Özlem Doğan, Sami Aksoğan ve Kadir Aktay gösterileriyle hâlâ yaşamakta olduğumuz krizi fotoğraflarla anlatacak.
Bu yılın yeniliği 'Performans' bölümü. Bu bölüme katılan fotoğrafçılar en çok 25 kare fotoğraf kullanarak kendi seçtikleri tema üzerinden bir olay anlatacaklar. Akgün Akova, Muammer Yanmaz, Murat Germen, Nevit Dilmaghian, Ömer S. Bakır ve Pemra Yüce bu bölümün ilk taliplileri.
Toplu Gösteriyle nail olan fotoğrafçı Merih Akoğul. Bu yıl fotoğrafda 20. yılını kutlayan Merih Akoğul, 6. Saydam Günleri'nde 'Bronz Askerler', 'Aşkküre' ve 'Sıradan Bir Aşk Hikâyesi' başlıklı gösterileriyle katılıyor. Saydam Günleri'nin 'Serbest Katılım'da ise ister amatör olsun ister profesyonel 100 fotoğrafçıdan 43 gösterisi var. Bu bölümde Nevzat Çakır, Ali Öz, Faruk Akbaş, Haluk Çabanoğlu, Kutup Dalgakıran ve Timurtaş Onan farklı temalar ve gösterilerle karşımıza çıkacak önemli fotoğrafçılar.