Performans Belleği sergisi Plato Sanat'ta

Performans Belleği sergisi Plato Sanat'ta
Performans Belleği sergisi Plato Sanat'ta
Plato Sanat, 10 Haziran - 13 Eylül 2015 tarihleri arasında 8 Türk performans sanatçısını bir araya getiren, her şeyin temsili ve sembolik olduğu bir sanatsal tecrübeyi Marcus Graf küratörlüğünde sergiliyor.

Plato Sanat, 10 Haziran -  13 Eylül 2015 tarihleri arasında 8 Türk performans sanatçısını bir araya getiren, her şeyin temsili ve sembolik olduğu bir sanatsal tecrübeyi Marcus Graf küratörlüğünde sergiliyor.

Plato Sanat’taki Performans Belleği sergisi, Türkiye ’de sosyolojik sebeplerden ötürü çok gelişemeyen performans sanatının ve bu disiplinin gelişimini desteklemeyi hedefliyor.

Performans sanatı 50 yılı aşkın bir süredir çağdaş sanat tarihinde önemli bir yer tutuyor. Performans sanatı insan vücudunu ana malzemesi, enstrümanı ve sanatsal çerçevesi olarak kullanırken, sosyo- politika , psikoloji, sosyoloji, cinsellik veya feminizm gibi toplumsal meseleleri yeniden gözden geçirir.

Performans sanatçısının izleyici önünde performansını gerçekleştirdiği an temel öneme sahiptir. Fotoğraf veya video gibi mecralarla nakledilen o an, enerjinin büyük bir kısmı yok olurken, performans sanatçısının zamanı ve mekanı izleyiciyle paylaştığı sürecin özgünlüğü bu disiplinin ruhunu, özünü oluşturmaktadır. Bu yüzden de performans sanatını kaydetmek, arşivlemek ve iletmek çok zordur. Asıl soru da budur; performans gerçekleştikten sonra ne olur? Performans sanatını nasıl ve ne şekilde arşivleyebilir ve sunabiliriz?

Plato Sanat’taki bu sergi 8 sanatçının eserlerini sunmanın yanı sıra aynı zamanda performans sanatının kaydedilmesi, sunumu ve arşivlenmesi üzerinde de durmaktadır. Bu yüzden video ve fotoğraf gibi geleneksel yöntemlerin yanı sıra performanslar sırasında kullanılan türlü objeler de sergilenmektedir. Performans Belleği sergisi bu bağlamda her şeyin temsili ve sembolik olduğu sanatsal bir tecrübe yaratmaya çalışarak canlı performanslardan bilhassa kaçınmaktadır. Neticede ‘beyaz küp’ içinde ‘gerçek hayat’ yoktur. Bu yüzden de Performans Belleği sergisi kendi temsili ve sanatsal özgünlüğü bağlamında performans sanatının sunum biçimine odaklanıyor.Sanatçılar:

Burak Delier, Nezahet Ekici, Didem Erk, Genco Gülan, Erdal İnci,

Hacer Kıroğlu, Burçak Konukman, Ferhat Özgür

Küratör:

Marcus Graf

Açılış:

10 Haziran 2015 18.00

Sergi Süresi:

10 Haziran 2015 – 13 Eylül 2015 Pazar hariç her gün 10.00-20.00 arası

Adres:

Plato Sanat / T.C Plato Meslek Yüksekokulu

Ayvansaray Caddesi No: 45 Balat, İstanbul 444 76 96