Pet Shop Boys da var Ciguli de...

Pet Shop Boys da var Ciguli de...
Pet Shop Boys da var Ciguli de...
Tüm geliri Soma için bağışlanacak Babylon Soundgarden festivali bugün saat 14.00'ten itibaren Parkorman'da yapılacak. Pet Shop Boys'dan Ciguli'ye hayli renkli bir program sunan festivalin bağış biletleri 10 ile 500 lira arasında değişen fiyatlarla satılıyor.
Haber: UMUT EROĞLU / Arşivi

ANA SAHNE
Pet Shop Boys - Synthpop, 80’s, 90’s

‘80 ve 90’larda sevimli, çocuksu ama biraz da gıcık halleri ve dönemin yenilikçi elektronik sesleriyle dünyayı kasıp kavurmuş İngiliz elektronik grubu. It’s a Sin, West End Girls gibi ismen hatırlamasanız bile duyunca “a a” diyip mutlu olacağınız şarkıları mevcut. Tabii çalarlarsa. Grubun büyük hayranı değilseniz baştan sona seyreder misiniz size kalmış.. Lakin yaşınız 30’a yakınsa, izlediğiniz kadar nostaljiyle karışık tatlı bir haz yakalayacağınız kesin.

Sky Ferreira - Girlie Pop
Her festivalin siyah beyaz fotoğraflarda iyi görünen crowd-pleaser (kalabalığa oynayan) bir sarışına ihtiyacı var öyle değil mi? Sky, bir Taylor Swift değil. Bir Katy Perry hiç değil. Ancak hepsini olası var. Sky’ın sahne alacak olmasının iyi tarafı da yanınızda genç bir kuzeniniz, kız kardeşiniz varsa, iç rahatlığıyla onu ana sahneye teslim edip alternatif sahnelere özgürce koşabilecek olmanız. E daha ne olsun?

Seun Kuti & Egypt ‘80 - AfrobeatMüzik zevki belirli bir çıtanın üstünde olanlar için festivalin en kaliteli müziği Seun Kuti’den gelecek. Afrobeat, Afrika’nın kıpır kıpır müziğiyle cazın en keyifli harmanıdır. Seun, babası Fela Kuti’nin grubu Egypt 80 ile birlikte Kuti efsanesinin politik ve müzikal mirasını başarıyla sürdürüyor.

FM Belfast - İzlanda’dan Elektro Pop
Hafif naif elektro pop grubunun RATM- ‘Killing in the name of’ yorumu, bir parçanın cover’lanarak aslından ne kadar uzağa düşebileceğini göstermek adına adeta akademik bir değer taşıyabilir... Analog synth’lerle pozitif tınıya sahip müzikleri var. Türdeşleriyle benzerlik gösterseler de sıradan değiller. Dolayısıyla elektro-pop sevenleri memnun ederken sahne yanından geçenleri de bir süre sallandıracak potansiyele sahipler. Sıkı vuruşlu dans edilesi parçaları da mevcut.

Kolektif İstanbul ve Ciguli- Balkan Harmanıİsmen her an bildiri yayımlayabilecek gibi durduğu halde, tek işi neşeli müzikler yapmak olan bu köklü grubun radyo anonsu olsa, “İstanbul’un Balkanlar’dan gelen sesi” diye çağrılırdı. Sonra da topyekün oynanmaya başlanırdı. Şimdi işin içinde bir de Ciguli var. Instagram koleksiyonuna göbek atan hipster videosu koymak isteyenler ana sahneyi kaçırmasın.

RED BULL MUSIC ACADEMY SAHNESİ
Mount Kimbie - Elektronik

Müziklerine post-dubstep diyorlar. Türkçesi, dubstep’in gazı alınmış hali. Gibi. Elektronik müzikte zeka ve derinlik arayanlara davetkar. Puslu ve açık bir ambiyans hakim müziklerine. Pek dans etmelik oldukları söylenemez, yalnız böyle grupların DJ setlerinde hayli değişebilir. Sürprizlere açık olmak gerek. Redbull Music Academy sound’larını tanıyanlar, onların niye bu sahnenin baştacı olduğunu anlayabilirler.

John Talabot - House, Elektronik
Binlerce emsali bulunan House müziğin dinlemeye değerini bulmak artık çok kolay değil. Talabot’un müziği biraz koyu tonlarda, velakin yeni inen geceye iyi gelir. 90’ların elektronik sound’larıyla bugünün yeniliğini yakalamaya çalışır bir hali var. Melodik olma kaygısı müziğinin değerini yükseltiyor. Parçalarına gösterdiği özeni setlerine de uygulayacağını tahmin etmek mümkün.

Kabus Kerim - Anadolu Pop, Funky Hip HopKabus Kerim’i bilmeyen kaldı mı? Kartel efsanesinin bel kemiği, Anadolu-pop funk akımının öncüsü, eğlence garantili, setleri kıpır kıpır, ateşli. Bir o kadar da havalı, bizden ve oynak. Daha ne diyelim, biliyorsunuz, kaçmaz.

Joystick Jay - Elektronik
Akşam üstü elektroniği. Güneşin kızıllığında, elinizde hafif bir içkiyle geceye yol alan tatlı bir sohbete eşlik etmesini isteyeceğiniz ideal müzik. Sonra bir bakmışsınız kıpırtı başlamış, kıvrımlara dans gelmiş. Işığa doğru rahat rahat yürürsünüz.

Alpman & The Midnight Walkers - Psychedelic Funk, “Spychedelic”Kadıköy’ün çocukları diye söylemiyorum, memlektin ruhunu yakalamış, kendi lezzetini bulmuş müzisyenler. Gitarıyla, klavyesiyle canlı çalıyorlar, 70’lerin Türk işi efsanevi funk sound’unu bugüne ve Anadolu yakasına özel bir yaklaşımla yorumluyorlar. Eski filmleri andıran bir tınıları var. Yakında bol bol hayran sahibi olacakları kesin.

RADYO BABYLON SAHNESİ
Ah! Kosmos - Sofistike Minimal Elektronik

Uzayın derin karanlığına fon müziği arayan bir kadın astronotun kulaklıklarından duyulabilecek müzik.

Kamufle, Farazi V Kayra - Hip hop
Kabus Kerim’in açtığı, Ses Beats gibi grupların genişleterek yürüdüğü yoldan ilerleyen Kamufle ile Farazi V Kayra, festivalin hip hop kontenjanından sahne alıyor. Sözleri anlaşılır tempoda, meram anlatan bilinçli rap türünden. Sağlam beat’lerle sahne aldıkları takdirde tüm hip hop severlerin kulak vermek isteyeceği MC’ler.

Tobumusikizm - Electroswing
Kızların havada havada en çok uçuştuğu çılgın dans müziği bildiğimiz swing; elektronik hali ise electro-swing. Türkiye ’deki baş temsilcisi ise Tobumusikizm. Caz ve elektronikten eş derecede hoşlanıyorsanız, Tobu’yu kaçırmayın, çok eğleneceksiniz.

SOMA İÇİN MÜZİK
Pozitif Live, Soma’da yaşanan facianın ardından Soma İçin Müzik adı altında dev bir yardım kampanyasına öncülük ediyor. Başta Babylon Soundgarden ve One Love Festival olmak üzere haziran sonuna düzenleyecekleri kadar tüm etkinliklerinin gelirlerini Soma’da hayatını kaybedenlerin aileleri ve yakınları yararına bağışlıyor. Bu amaç doğrultusunda izleyiciler Biletix’te 10-20-40-60-80-100-150-200-250-500 TL arasında oluşturulan kategorilerden satın alacakları biletlerle Soma’ya bağışta bulunabilecek. Söz konusu bağışlar, Toplum Gönüllüleri Vakfı aracılığı ile ‘Soma Gençlik Bursu’ fonuna aktarılacak. Bu hafta gerçekleşen Sun Ra Arkestra ve Belleruche konserleriyle yakında gerçekleşecek Bob Dylan, Travis ve Pixies etkinliklerinin gelirleri de Soma Gençlik Bursu’na bağışlanacak. Daha önce satılan biletlerin gelirleri de bu fona bağışlanacak ancak isteyen bilet iadesi yapabilecek. Bob Dylan biletleri tükendi ama bugün Parkorman’da yapılacak Babylon Soundgarden, 14-15 Haziran’daki One Love Festival, 19 Haziran’daki Travis ya da 24 Haziran’daki Pixies’e 10 liraya da bilet alabilirsiniz 250 liraya da... Soma için...
Soma Gençlik Bursu, Soma’da 1. derece yakınlarını kaybetmiş gençlere yönelik bir eğitim bursudur. Fonda toplanacak parayla universite (lisans/ yüksek lisans/ doktora) ve lise eğitimlerine devam eden gençlere burs imkanı sağlanacaktır. www.somaicinmuzik.com