Peynir ekmekle karın doymaz, sanata açız biz, sanata!

Peynir ekmekle karın doymaz, sanata açız biz, sanata!
Peynir ekmekle karın doymaz, sanata açız biz, sanata!

Garajistanbul dün pazara indi, 4 Levent salı pazarındaki tezgâhta pazarcıların ve alışverişe gelenlerin şaşkın bakışları arasında bilet sattı. Fotoğraf: Muhsin Akgün

İSTANBUL - “Peynir ekmek, domatesle karın doymaz. Sanata açız biz, Kassas’a gel Kassas’a!”, “Gençleşmenin sırrı burda, ne botoks ne detoks. ‘Kassas’a gel ‘Kassas’a!”, “Mavi yağmurlukluyu takip et kendini Garajistanbul’da bul!”...
4 Levent’teki salı pazarında bir tezgâh. Üzerinde ne sebze meyve var ne de kılık kıyafet. Garajitanbul’un beş oyundan oluşan, İstanbul 2010 Avrupa Kültür Başkenti projesi ‘İstanpoli’nin ilk oyunu ‘Kassas’ın biletleri satılıyor. Satıcılarsa Garajistanbul gönüllüleri.
Diğer satıcıların da pazara gelenlerin de şaşkın bakışları arasında yukarıdaki sloganları atılıyor. Kimi merak edip soruyor kimi de kameraları, fotoğrafçıları görüp kaçıyor. Bazı pazarcılar da ‘Oyuna geldik, bugün satış yapamayız’ diye önce şikâyetleniyor, ama sonra kaynaşıyorlar Garajcılar “Tişörtçünün, eşorfmancının karşısındayız”, “Simitçinin yanındayız” gibi sloganlarla onlara da destek atıyor.
Mustafa ve Övül Avkıran da tezgâhın çevresinde, ‘olayı’ izliyor. Bu arada yoldan geçen halalar, teyzeler, anneler, anneanneler de Mustafa Avkırın’ı görüp ‘Yaprak Dökümü’ dizisinden tüyo almak için “Bi bildiremedi şu Ferhunde’ye haddini”, hatta yaklaşıp “Niye sattın onca konağı” diyor. Mustafa Avkırın ise gülümseyip “Senaryo” diyor.
Pazarda bilet satma fikri durduk yerde ortaya çıkmamış. Övül Avkıran’ın dediğine göre ‘İstanpoli’ projesine başlarken düşünmüşler bunu. Projeyi oluşturan her oyunun İstanbulla ilgili olması, ‘Kassas’ın da sokak satıcılarını konu etmesi bu fikri doğurmuş. Amacıysa, “Seyyar izleyiciyle seyyar mekânlarda ilişki kurmak.”

Sırada başka mekânlar var
Garajistanbul’un dünkü pazar çıkarmasında bilet satışı olmasa da broşürleri alanların ve ‘İstanpoli’den haberdar olanların sayısı epey arttı. Ama bu kadarla sınırlı değil. Övül Avkıran’ın dediğine göre,  Garajistanbul şehre doğru ilerlerken İstanbulluların her an Kanyon’da, İstinye Park’ta, Eminönü Vapuru’nda, Karaköy’de, Boğaz trafiğinde bu türden bilet satışlarıyla karşılaşma ihtimali çok yüksek. Bizden söylemesi... (Kültür Sanat)