Philip Selway'le 'ailesel' işler

Philip Selway'le 'ailesel' işler
Philip Selway'le 'ailesel' işler
İngiliz müzik topluluğu Radihead'ten bir albüm beklerken, grubun davulcusu Philip Selway ilk solo çalışmasını sessiz sedasız çıkardı.

İngiltere 'nin Oxford kentinden 5 okul arkadaşının kafa kafaya verip müzik yapmalarıyla başlayan bir serüven ve aradan geçen dopdolu başarılı bir 25 yıl... Politik şarkı sözleri, müzik piyasasına olan baş kaldırışlarıyla seslerini ülke sınırlarından çok uzaklara taşıyan Radiohead’ten 8. stüdyo albümlerini beklerken, sessizliklerini grubun davulcusu Phil Selway bozdu ve kendi solo albümünü yayımladı.

İki yıl önce Gigway tarafından dünyanın en iyi davulcuları arasında seçilen Selway'in sessiz sedasız piyasaya sürdüğü 'Familial' aslında sancılı bir dönemi ürünü. Zira yıllar boyunca davul çalarak müzik kariyerine devam eden birinin, ‘birden solo albüm çıkarma’ fikrinin başkalarınca yadırganabileceğini düşünmüş sanatçı.
Ağustos’un sonunda çıkan ‘Familial’daki şarkıların 4’ünü kendi internet sitesinde (http://www.philipselway.com/music/) paylaşan şarkıcıya, albümünün kayıt süresi boyunca Portishead’in, Wilco’nun üyeleri destek vermiş.
Müzik dergilerine çeşitli röportajlar veren Phil, Alman Intro ve Amerikan EW dergisine konuşmuş. Albüm sürecini sakin sakin anlatan şarkıcı, bu sürece şöyle değiniyor.

Albüm yapma fikrini neden insanlardan gizledin?
Açıkçası nasıl bir albüm yapacağımı bilmiyordum. Bildiğim tek şey, şarkıların bölümleri birleştiğinde işin daha büyük bir kısmının inşasına başlayacak olmamdı. Sesimin rengini bilmiyordum ve Radiohead'de zamanımın büyük bir kısmını davul çalarak geçirdim. İlk başta evde kimsenin beni duymadığı alanlarda çalıştım. Daha sonra adım adım projemi insanlara dinletmeye başladım . Ian Davenport da bunlardan biri. Kendisi albümün kaydını yaptı.

Profesyonel davul çalmaya başlamadan önce gitar çalıp, şarkı da söylüyor muydun?
Sanırım müzik yapmaya moda olduğu bir dönemde başladım. O dönem şarkı söyleyip gitar çalıyordum. Davul çalamaya da o dönem başladım. Ancak Radiohead'le yollarım keşistiğinde artık tüm konsantrasyonumu davula vermeye karar verdim.

Ama Thom seni davul çalamaya mecbur kıldırmadı değil mi? (Gülüyor) Tabi ki hayır. Ama eğer bir gurupla yola çıktıysanız ve bir amaç izliyorsanız, tek bir enstürman üzerinde yoğunlaşmalısınız. Buna rağmen kafamın bir köşesinde solo albüm yapma fikri hep vardı ve durmaksızın şarkı sözü yazıyordum. Dürüst olmam gerekirse ilk önce bu konuda kendime olan güvenimi kazanmaya çalıştım. Tabi bu birkaç yılımı aldı.(gülüyor)

Bu albümü yapmak yaklaşık olarak ne kadar zamanını aldı?
Çok düzensiz çalıştım. Tüm programımı Radihead'e göre ayarladım. Yani, arada boş bir zaman olduğunda, ben de albümüm üzerinde çalışıyordum. Karar verme aşamasından, kayıtların birtrme sürecine kadarki süre 2,5 yıl.

Albümün kayıt süresi eğlenceli miydi? Evet, bu süreci gerçekten çok sevdim. Çok farklı enstrümanı deneme fırsatı buldum. Sanırım bazı noktalarda en fazla enstrümanı bu albümde deneme şansım oldu. Ancak sonra doğru insanları bularak Lisa Germeno, Sebastian Steinberg, Glan ve Wilco'dan Pet’le birlikte çalıştım. Kendiliğinden oluşan doğal bir müzikal ilişkiydi.

Senin için şarkı yazmanın prosedürü nedir? Evde mi yazıyorsun yoksa ilhamın olmadık zamanlarda mı geliyordu? Nerede zaman bulursam orada yazıyorum.Evde müzik yapmak için zaman yaratmak zor olabiliyor...Bence birçok müzisyen de turne sırasında zamanı olduğunda yazıyor.

Albümünün yapım aşamasındayken Tom Yorke da 'Atoms for Peace' için stüdyoya girmişti. Onları kayıt sırasında görme şansı oldu mu?
Ne yazık ki, hayır. Albümün bütün çalışmaları buradan uzak oldu. Ben o sırada Lisa ile İtalya'da turnedeydim. YouTube'da bazı kliplerini izledim. Hepsi de harikaydı. Gördüğüm harika şeyler, Thom'un farklı ve aynı zamanda harika bir tarafını gösteriyordu.

Philip Silway'in davulun başında oturduğu bir Radiohead albümünü ne zaman göreceğiz? Bunu internet üzerinden mi paylaşacaksınız yoksa piyasaya mı sürülecek?
Bunun üzerinde çalışıyoruz. Ancak henüz hangi yolu izlememiz konusunda herhangi bir karara varmadık. Albümle ilgili herşeyi bitirdiğimizde oturup kafa kafaya verip hangi yolun en doğru olduğu konusunda bir karar vereceğiz. İşimizi istediğimiz zaman bitirme şansına sahibiz.. Bu tamamıyla bir ayrıcalık.

Derleyen: Seda Gezer

Not: Röportajlar kısaltılmıştır


  ETİKETLER:

  İnternet

  ,

  İngiltere

  ,

  İtalya