Phoenix belgeseli de hayatı da yalan!

Phoenix belgeseli de hayatı da yalan!
Phoenix belgeseli de hayatı da yalan!

Phoenix in saçı sakalı birbirine karışmış pejmürde hali kurguymuş.

Oyunculuktan vazgeçip rap'çi olmaya karar veren Joaquin Phoenix'in dibe vurma hikâyesini anlattığı iddia edilen 'I'm Still Here' belgeselinin tamamen kurgu olduğu ortaya çıktı

NEW YORK - Hollywood şu sıralar başarılı oyunculuk kariyerinden vaz geçip rap şarkıcısı olmaya karar veren Joaquin Phoenix’i ve onun bu değişiminin belgeselini çeken üvey kardeşi Casey Affleck’i konuşuyor. Çünkü, Casey Affleck The New York Times’a verdiği söyleşide ‘I’m Still Here’ adlı belgeselin tamamen kurgu olduğunu açıkladı. Üstelik sadece belgeselin kendisi değil, konu aldığı olay da bir kurgu çıktı.

‘Gladyatör’deki Commodus rolüyle hatırlanan Joaquin Phoenix’in iki senedir inişte görünen talihsizliklerle dolu kariyeri koca bir yalandan ibaretmiş. Hollywood’un başarılı oyuncularından kabul edilen Phoenix, iki yıl önce sürpriz biçimde oyunculuğu bıraktığını ve kariyerine artık rap şarkıcısı olarak devam edeceğini açıklamıştı. Hayranları dahil tüm Hollywood’u şaşırtan bu açıklamalardan sonra saçını ve sakalını uzatan ve alkolik olduğu yönünde çıkan söylentileri doğrularcasına David Letterman’in şovunda tuhaf davranışlar sergileyen oyuncu, uyuşturucu sorunu yaşadığını da açık bir şekilde belirtmişti.

TV programında bile rol yaptı
Bu kadar talihsizliğin ardından geçen hafta New York Times’a konuşan belgeselin yönetmeni Casey Affleck, Phoenix’in iki senedir yaşadığı dibe vurmanın bir kurgudan ibaret olduğunu, tüm bunların ardında belgesel projesinin yattığını açıkladı. Durum böyle olunca da geçen sene David Letterman’ın televizyon programına alkollü çıkıp küfürler savurarak tüm Amerika’yı şoke eden Phoenix’in aslında rol yaptığı da ortaya çıkmış oldu.

‘I’m Still Here’ belgeseli önceki hafta vizyona girdi. Bazı eleştirmenler filmi hiç beğenmezken bazıları gerçek olmadığını da iddia etmeye koyulmuştu. Sonunda Affleck herkesin merak ettiği şeyi açıkladı: “Filmde bir kare hariç zaten hiçbir şey gerçek değildi.” Hatta Phoenix’in filmin açılışında görünen Panama’daki çocukluk görüntüleri bile Hawaii’de bir set ekibiyle çekilmişti. Belgeselin sahte olduğu haberlerinden sonra aslında oyunculuğu bırakmadığı aydınlığa kavuşan oyuncuya yeni rol teklifleri gelmeye başlamış ve Phoenix de birini kabul etmiş bile.
Sonuçta ‘I’m Still Here’, gerçek hayatı da kapsayan iki yıllık kurgusuyla tüm zamanların en şahane ‘mockumentary’si, yani sahte belgeseli olarak sinema tarihine geçmiş durumda. (ap)


    ETİKETLER:

    Sinema

    ,

    Hollywood