"Picasso-Suite Vollard" gravürler sergisi açıldı

"Picasso-Suite Vollard" gravürler sergisi açıldı
"Picasso-Suite Vollard" gravürler sergisi açıldı
Pera Müzesi'ndeki serginin açılışı, İspanya Prensesi Elena de Burbon'un da katılımıyla gerçekleşt


İspanyol ressam Pablo Picasso’ya dönemin sanat simsarlarından Ambroise Vollard tarafından sipariş edilen 100 gravürden oluşan "Picasso-Suite Vollard" gravürler sergisi, İspanya Prensesi Elena De Borbon’un da katılımıyla Suna ve İnan Kıraç Vakfı Pera Müzesi’nde açıldı.

Suna ve İnan Kıraç Vakfı Pera Müzesi, İspanya Cervantes Enstitüsü ve Mapfre Vakfı işbirliğiyle İstanbul’a getirilen serginin resmi açılışında Prenses Elena, Müzenin Kültür ve Sanat İşletmesi Genel Müdürü Özalp Birol, Fundacion Mapfre Direktörü ve sergi küratörü Pablo Jimenez Burillo, İnstituto Cervantes Direktörü Carmen Caffarel ile George Pompidou Modern Sanatlar Ulusal Müzesi’nin de müdürlüğünü yapan Picasso uzmanı Werner Spies’ın rehberliğinde gezdi.

Bu arada, Mapfre Vakfı’nın Pedogoji Projeleri Direktörlüğünü yapan ve serginin İstanbullularla buluşmasından memnuniyet duyduğunu belirten Prenses Elena’nın, dün geldiği İstanbul’da bugün Sultanahmet Camisi ile diğer tarihi mekanları ziyaret ettiği ve çok etkilendiği öğrenildi.

Sergi hakkında

Pablo Picasso’nun en iyi ürünleri arasında yer alan "Suite Vollard", düzen ve şiddet, klasizm ve biçimbozum, dinginlik ve kaos arasında gidip gelen Picasso tipi diyalektiği yansıtıyor.

Mantıksal bir sıralamanın olmadığı, kronolojisinin güncel olayları ve sanatçının kişisel deneyimlerini izlediği bu seride, oyma baskılarla Picasso’nun aşk, çıplaklık, erotizm, tutku, kaos, portre, mitolojik temalar ve yaşam öyküsel göndermeleri dikkat çekiyor.

Sergi çerçevesinde Pera Müzesi’nde konferanslar ve çocuklara yönelik eğitim programları da gerçekleştirilecek.

Sergi 18 Nisan’a kadar gezilebilecek. (aa)