'Piri Reis'in İzinde' Akdeniz

İSTANBUL - İlk edabı 2008 yılı sonunda gerçekleştirilen Altın Yollar projesinin ikinci etabı olan ‘Altın Yollar’da Piri Reis’in Adımları’ 16 TemmuzCuma günü başlıyor. Organizasyonunu Pi Production’ın üstlendiği, İstanbul 2010 Ajansı tarafından desteklenen  ‘Altın Yollar’da Piri Reis’in İzinde’ projesi kapsamında İtalya, İspanya, Tunus, Yunanistan ve Mısır’da düzenlenecek etkinlikler aracılığıyla Akdeniz kültürlerinin kaynaştırılması amaçlanıyor.
Özdem Peter’in sanat yönetmenliğini üstlendiği ikinci etap programında ‘Piri Reis’in Akdeniz’i başlıklı konferansların yanı sıra Cenova’da Kolektif İstanbul, Barcelona’da Derya Türkan, Uğur Işık ve Fransız sanatçı Renaud Garcia Fons’tan oluşan Minstrel’s Era konser verecek. Türkiye’den Ahenk ve Yunanistan’dan En Chordais toplulukları da Atina ve İskenderiye konserleriyle programda yer alacak. 

Üçüncü etap Balkanlar
Altın Yollar projesinin üçüncü etabı ‘Evliya Çelebi’nin İzinde’ başlığıyla Eylül-Ekim 2010’da Orta Avrupa ve Balkanlar’da yapılacak. Altın Yollar projesi, Kasım-Aralık 2010’da İstanbul’da sonlanacak. İstanbul etkinliklerinde projede işbirliği yapılan ülkelerden müzisyenlerin katılacağı İstanbul Dünya Müzikleri Festivali (WOMIST) düzenlenecek. Ayrıca Altın Yollar’daki yolculukları anlatan belgesel gösterimleri ile kitapların tanıtımı yapılacak. (Kültür Sanat)