Pişen toprağın ustaları

Birçok ülkeden seramik sanatçıları, geleneksel pişmiş toprak üretimi ve sanayisinin gelişimine katkı...

ESKİŞEHİR - Birçok ülkeden seramik sanatçıları, geleneksel pişmiş toprak üretimi ve sanayisinin gelişimine katkı vermek ve pişmiş toprağın sanatsal yönden değerlendirilmesi ile sanata farklı boyut katma amacıyla Eskişehir'de bir araya geldi. 15 Ağustos'tan bu yana devam eden ve 5 Eylül tarihinde sona erecek 1. Uluslararası Pişmiş Toprak Sempozyumu, Tepebaşı Belediyesi'nin koordinatörlüğü ve Kültür Bakanlığı'nın katkıları ile çeşitli üniversiteler ve özel kuruluşlar tarafından gerçekleştiriliyor.
Beşi yabancı olmak üzere 10 ayrı sanatçının kente kazandıracakları sanat çalışmalarıyla pekişecek olan etkinliğe Türkiye adına Prof. Devrim Erbil, Güngör Güner ve Hamiye Çolakoğlu'nun yanı sıra Güney Afrika'dan Strijdom V.D. Merwe, Japonya'dan Charles Pilkey ve İsveç'ten Ulla Viotti katılıyor.
2 ve 5 Eylül tarihleri arasında birçok bilimsel toplantıya da ev sahipliği yapacak etkinlikte altı ayrı seramik sergisi birden sanatseverlerin beğenisine sunulurken, 26 Ağustos'ta da Güngör Dilmen'in kaleme aldığı 'Ben Anadolu' adlı oyun sahnelenecek. Bilgi için Tel: 0212 279 60 71 (Kültür Sanat)