Piyano, saksofon ve Kara Üzüm Habbesi

Piyano, saksofon ve Kara Üzüm Habbesi
Piyano, saksofon ve Kara Üzüm Habbesi
Tuluğ Tırpan ve Kürşat Başar dörtlüsü Zara'yla türküler söyleyecek. İlk konser bu akşam Enka'da
Haber: UMUT EROĞLU - umeroglu@gmail.com / Arşivi

Türküler ve yerel halk ezgileri caz , elektronik hatta klasik harmonileriyle yeniden keşfediliyor. Bu kulvara katılan yepyeni bir birliktelik, kısa zamanda adından söz ettireceğe benziyor; Kürşat Başar&Tuluğ Tırpan Dörtlüsü artık Zara’yla beraber. Birlikte ilk defa bu akşam Enka Kış Etkinlikleri’nin açılışında sahneye çıkacaklar.
Tuluğ Tırpan, yurtdışında başarılarıyla tanınan bir piyanist ve besteci. Kürşat Başar ile kendi isimlerini verdikleri caz dörtlüsü ise geçen yıl kuruldu. Başar’ın saksofonuyla yer aldığı topluluk, Nardis, Hayal Kahvesi ve Jazz Stop gibi mekanlarda sahneye çıktı ve beğeni topladı. Repertuvarlarında bugüne kadar modern caz, standartlar ve Tırpan’ın besteleri yer alıyordu. Bundan sonra Zara’nın katıldığı buluşmalarda etnik müziklere ağırlık verecekler. Kendilerine kontrabasta Volkan Hürsever, perküsyonda İzzet Kızıl ve Torab Majlesi eşlik ediyor olacak. 

Sürprizler de olacak
Tırpan’ın müziğinde yerel renklere olan ilgisini öteden beri biliyoruz. ‘My Green Color’ adlı son albümünde Sertab Erener ’in sesinden bozlak dinlemiştik. Şimdi ise bir adım öteye giderek, bu topraklarda doğup büyümüş, hepimizin aşina olduğu ezgileri yeniden, caz tınısıyla, sekmelerine mavi notalar katarak yorumlayacaklar. Programın büyüsü sürprizlerinde saklı olsa da birkaç ipucu vermekte yarar var; ‘Uzun İnce Bir Yoldayım’, ‘Yüksek Yüksek Tepelere’, ‘Kara Üzüm Habbesi’ ve ‘Sarı Gelin’ çalacakları eserlerden bazıları. Zara, bu türküleri güçlü sesiyle, bambaşka bir havadan söylüyor olacak. Konser, 20.30’da Enka Oditoryumu’nda.


    ETİKETLER:

    caz

    ,

    Sertab Erener