Piyanoma kar yağıyor

Babylon bu gece saat 23.00'te Norveçli cazcı Bugge Wesseltoft'u konuk edecek. İstanbullular, Bugge'nin yabancısı sayılmaz, daha önce defalarca dinlediler.
Haber: SEVİN OKYAY / Arşivi

İSTANBUL - Babylon bu gece saat 23.00'te Norveçli cazcı Bugge Wesseltoft'u konuk edecek. İstanbullular, Bugge'nin yabancısı sayılmaz, daha önce defalarca dinlediler.
Caz gitaristi babanın klavyeci/ piyanist oğlu Wesseltoft, cazın kulüp kültürü ile buluştuğu noktada duruyor. Norveç folk müziğinin de yabancısı değil, ne de olsa bu müzikten yararlanan iki büyük Norveçli cazcıyla, Arild Andersen ve Jan Garbarek'le hayli çalışmışlığı var. Ama cazseverler bugünkü 'Bugge müziği'yle, esas olarak 1997 ve 1998'de çıkan 'New Conception of Jazz' albümleriyle tanıştılar. 90'ların başında ECM ve 'kuzey cazı' geleneklerinden sıyrılıp 'Jazzland' adlı kendi plak şirketini kuran Wesseltoft, 1993 yılında yeni, değişik bir şeyler yapmaya karar verdi. Klasik bir üçlüyle, ya da daha büyük bir grupla stüdyoya gireceğine, bilgisayar destekli bir müzik üzerinde çalışmaya başladı.
Böylece hem 'deep house','techno',
'ambient' dinleyicilerine, hem de cazseverlere ulaşacağını düşündü. 1998 yapımı albümü 'Sharing' ona dünya çapında ün kazandırdı.
Bu yıl yayımlanan 'Moving' ise Wesseltoft'un amaçladıklarını daha açık şekilde anlamamızı sağlıyor: Maceracı, cesur, putları yıkan bir caz anlayışı. Yeni ve Avrupalı. Çünkü Bugge'ye göre, caz müziği 'Amerikan' olabilir ama tekno ve elektronik meselesi, Avrupa'nın malı. Babylon Tel: 0212 292 73 68